bolesti noc 001Líhame si do postele s túžbou po oddychu a regenerácii. No uprostred noci nás prebudia bolesti - krčnej chrbtice, hlavy, zubov, žalúdka, kĺbov alebo ruky. Ide o najčastejšie nočné bolesti. Aké sú ich príčiny a čo treba robiť, aby sa nám uľavilo?

Najčastejšie nočné bolesti

Niektoré poškodenia organizmu sa bolesťou prejavujú najmä v noci. Takto sa nočným trápením o slovo hlási napríklad zubný kaz, zápal karpálneho tunela, ale aj poškodenia chrbtice, svalov a kĺbov.
Prečo práve v noci? „Počas spánku nastáva útlm telesných funkcií, pretože v noci sa aktívne nevyužívajú, napríklad dochádza k relaxácii kostrového svalstva. Znižuje sa počet vnemov, ktoré mozog počas spánku zaznamenáva. Pri denných aktivitách spracováva veľa podnetov z okolitého sveta, preto slabú bolesť nevníma tak intenzívne ako v noci,“ vysvetlil ortopéd MUDr. Jozef Vojtaššák.

Nepríjemná bolesť zubov

Bolesť zubov patrí medzi tie, ktoré v noci určite prežívame intenzívnejšie ako cez deň. A nie je to nič príjemné. Okrem toho, že nemôžeme spať a stresujeme sa, že na druhý deň budeme unavení, v nás narastá obava z návštevy zubára. Tušíme, že sa jej nevyhneme, pretože treba odhaliť príčinu bolesti a odstrániť ju. A to môže tiež bolieť, napríklad aj peňaženku...

bolesti noc 002

Stomatologička MDDr. Romina Tvrdoňová však upozorňuje, že bolesť nemusí automaticky signalizovať zápal. „Ak je zub citlivejší po jedení alebo po večernej hygiene ústnej dutiny, teda po kontakte s teplým jedlom alebo studenou vodou, môže ísť teoreticky o zubný kaz. Citlivosť a bolesť zubov však môžu byť aj dôsledkom nadmerného stresu prežívaného počas dňa. Vtedy má človek podvedome zaťaté zuby, zovretú sánku a keď sa v noci uvoľní, nastúpi bolesť.“

V prípade, že v noci škrípete zubami, výsledkom môže byť tiež bolesť. „Pokiaľ pretrváva alebo zuby citlivo reagujú po kontakte s teplým či studeným, odporúčam navštíviť stomatológa. Situácia sa sama od seba nezlepší, ale, naopak, bude sa zhoršovať,“ upozorňuje stomatologička Romina Tvrdoňová.

Tráviace ťažkosti

Pálenie záhy, podráždené črevo či zápcha môžu narobiť nepríjemné problémy aj počas noci. Ťažkosti so žalúdkom, ktoré trápia počas dňa celiatikov alebo tých, ktorí trpia niektorou z potravinových intolerancií, sa tiež môžu hlásiť o slovo aj počas noci. Ak bolesti žalúdka pretrvávajú dňom a nocou, určite navštívte lekára. Môže sa totiž za nimi skrývať napríklad pankreatitída či vredy.

bolesti noc 003

Bolesť svalov a kĺbov

Svaly a kĺby sa môžu v noci prihlásiť o slovo aj pre ďalšie príčiny. „Jednou z nich je zmena polohy tela, vynútená poloha pri spánku a znížené prekrvenie svalstva a kĺbov,“ pokračuje ortopéd J. Vojtaššák. „Vynútená poloha tela v kombinácii s degeneratívnymi zmenami môže zvyšovať tlak na poškodené štruktúry, napríklad na vysunutú medzistavcovú platničku, na šľachy a nervy pri syndróme karpálneho tunela alebo na výrastky pri opotrebovaní kĺbov.“

Nech je príčina nočnej bolesti akákoľvek, všetko, po čom uprostred noci túžime, je, aby prešla, uľavilo sa nám a mohli sme spať.
Preto sa liečba väčšinou začína v domácom prostredí takzvanou „samoliečbou“. Skúšame inú (úľavovú) polohu, rôzne ortopedické pomôcky, podložky, vankúše, ktoré odľahčia preťažené časti tela. A, samozrejme, siahneme po liekoch.

„Pri bolestiach svalov a kĺbov odporúčame pri domácej samoliečbe namiesto liekov používať prioritne krémy s analgetickým účinkom, napríklad s aceklofenakom. Pomáha aj primeraná pravidelná športová aktivita, ktorá vedie k lepšiemu prekrveniu štruktúr pohybového aparátu, a tým k miernejším prejavom bolesti,“ radí ortopéd.

Pozor na chronickú bolesť

A určite netreba odkladať návštevu lekára. Lebo bude horšie... „Ak človek bolestivým stavom nevenuje pozornosť, napríklad nočným bolestiam, zvyšuje sa riziko prechodu ochorenia do chronického štádia, ktoré sa následne ťažšie lieči,“ hovorí ortopéd.

Tíšenie bolesti neodstráni jej príčinu, čo je princíp liečby. Platí, že čím skôr sa s liečbou začne, tým je rýchlejšia, lacnejšia a riziko trvalých následkov menšie.

Dôsledky nespavosti na našu psychiku

Nedostatok spánku môže mať významný dopad na psychiku človeka.

„Nedostatok spánku, nekvalitný spánok alebo dlhodobo prerušovaný spánok môže ovplyvniť schopnosť sústrediť sa, učiť sa a môže viesť k pocitom frustrácie, úzkosti aj poruchám nálad. Človek v dôsledku nedostatku spánku môže byť viac podráždený, môže mať ťažkosti s pamäťou, zvyčajne sa u neho prejaví aj zhoršený výkon, môže byť náchylnejší na srdcovo-cievne ochorenia či diabetes,“ upozorňuje psychologička Jana Janičová. Nedostatok spánku alebo nekvalitný spánok môže vyústiť do poškodenia zdravia.

Reklamný článok
Zdroj: www.istockphoto.com

ZDIEĽAJTE NÁS