thumb konvalinkaU nás rastúca milá kvetinka, ktorej obsah jedov patria k najprudším. Rastie od nížin až po horské pásmo na lúkach, v krovinách a v svetlých lesoch. Kvitne od mája do júna. Kvety má príjemne voňavé. Konvalinka je liečivá rastlina, ale vzhľadom pre svoju vysokú toxicitu nie je vhodná pre používanie amatérskymi liečiteľmi.

Využíva sa na posilnenie srdcovej činnosti, proti vodnatosti a pri epilepsii.

Plody tvoria červené bobule veľkosti hrášku a sú jedovaté. 

Toxikológovia izolovali cez dvadsať glykozov, ktoré pomenovali konvalatoxín, konvalatox, konvalatoxol, konvalatoxozid, majalozid..., ktoré priamo ovplyvňujú srdcovú činnosť.

K otrave môže dôjsť konzumáciou listov, stonky, alebo plodov. Otravu môže spôsobiť aj vypitie vody z vázy, v ktorej bola kytička s konvalinkami umiestnená. 

Príznaky otravy začínajú celkovou nevoľnosťou a zažívacími problémami, ďalej sa objavuje zvracanie, zvýšené močenie, hnačka, omámenosť, mdloby a kŕče. Pri takýchto príznakoch je nutné vyhľadať lekára, lebo následne môžu nastať komplikácie s činnosťou srdca.

Najväčšie nebezpečenstvo hrozí, že neznalý konzument skonzumuje listy, ktoré sú ľahko zameniteľné s listami medvedieho cesnaku, ktorý rastie približne v rovnakom časovom období a dokonca aj v podobných lokalitách. Aby ste zamedzili zámene listov medvedieho cesnaku s listami konvalinky a tým zabránili prípadnej otrave, treba ak nie ste si istý listy privoniavať. Medvedí cesnak má typickú vôňu klasického kuchynského cesnaku.

list konvalinky1

Droga sa spracúva vo farmaceutickom priemysle, následne sa pridáva do rozličných liečiv, ktoré slúžia predovšetkým na liečbu srdcových chorôb a na posilnenie kontrakcie srdca. Lieky dostať iba za základe lekárskeho predpisu.

Bylinka sa tiež využíva pri výrobe rôznych mydiel, voňaviek a šnupavých tabakov.

Neodporúča sa konvalinky držať v spálni, ich prenikavá vôňa môže spôsobiť bolesti hlavy.

 

Rebecca

 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame