nahlad gastan jedlyPatrí k najstarším kultúrnym drevinám sveta. V minulosti boli gaštany základnou potravinou, ktorá mala podobné využitie ako dnes zemiaky.


Plody gaštanu tvorí tobolka (ježko), ktorá je pokrytá ostrými ostňami a v jej vnútri sa nachádzajú 1 – 2 – 3 - 4 (podľa odrody) hnedé jedlé gaštany.

Zberajú sa v období od začiatku septembra až do konca októbra, kedy sa tzv. „ježkovia" otvárajú a vypadávajú z nich zrelé plody. Zber je potrebný denne, aby sa predišlo ich znehodnoteniu, teda vysušeniu a splesniveniu.

Počas skladovania sa gaštany vysúšajú a tvrdnú, je to dôsledok straty vlhkosti. Pred prípravou sa preto odporúča, uskladnené gaštany namočiť na niekoľko hodín do vody, aby opäť nabrali vlhkosť a zmäkli.


Existuje veľa spôsobov, ako gaštany pripraviť.

Najznámejšie sú asi varené gaštany, ako súčasť tort a zákuskov, samozrejme nesmieme zabúdať ani na gaštanové pyré, ale tiež na delikatesu, narezané do tvaru kríža na pečené gaštany, nepísaný symbol jesene.


Plody nie sú len chutné, ale aj zdravé.

Majú pomerne nízky obsah vody, vysoký obsah sacharidov (cukor a škrob), vlákninu, obsahujú tiež bielkoviny a z tukov sú to najmä esenciálne mastné kyseliny (kyselina linoleová a kyselina linoleinová), sú zdrojom vitamínov najmä skupiny B a vitamínu C a E,  z minerálnych látok draslík, vápnik, fosfor, zinok, mangán, horčík, železo, ale tiež v nich nájdeme dôležité látky pre organizmus, ako je biotín, karotén a kyselina pantoténová.


Gaštany neobsahujú

  • Sodík, to z nich robí vhodnú potravinu pre ľudí so srdcovými chorobami a vysokým krvným tlakom.
  • Lepok, preto sú vhodné pre ľudí, ktorí trpia celiakiou.

 

misa s_gastanmi

 

Ich zloženie napomáha pri

  • poruchách obličiek
  • mentálnej úzkosti
  • vyčerpaní
  • chudokrvnosti
  • nechutenstve
  • podporujú trávenie
  • majú antiseptický účinok

Liečivé účinky majú aj listy a kôra gaštana.


Listy pôsobia protireumaticky. Taktiež sa využívajú pri bronchitídach, na uľahčenie vykašliavania a pri astme vo forme čaju.
Na detoxikáciu čriev, pri krvácaní tráviaceho ústrojenstva a proti hnačke sa robí odvar z kôry.


Vyskúšajte - pečené gaštany

Predhrejte rúru na teplotu 200°C.

Nakrojené gaštany (nenakrojené majú tendenciu vybuchovať) naukladajte v jednej vrstve na plech tak, aby medzi nimi zostalo dosť miesta na prúdenie vzduchu. 
Pečte cca 15 až 20 minút podľa veľkosti plodov.

Rebecca

ZDIEĽAJTE NÁS