horka-cokoladamPri dnešnej snahe výrobcov ušetriť už nie je problém stretnúť sa s výrobkami, ktoré nemajú obsah totožný s názvom, alebo neobsahujú to, čo by človek od nich očakával. Ak si niekto kúpi čokoládu, očakáva, že bude kvalitná, ak má pekný obal, alebo jej cena je vyššia. Očakáva taktiež, že bude z čokolády. Avšak, čo je to tá čokoláda ?

 

Pravé a skutočné čokolády sa vyrábajú z kakaového masla. Kakaové maslo je tuk obsiahnutý v kakaových bôboch a kakaové bôby sú jednou z najdrahších surovín potrebných pre výrobu čokolády. Preto sa rad výrobcov snaží nahradiť tento tuk inými, lacnejšími tukmi. Neexistuje však plnohodnotná náhrada za tento produkt a okrem inej chuti má výrobok potom aj iné nežiaduce vlastnosti – ako napr. vysoký obsah nezdravého cukru, vysoký obsah nasýtených tukov, rôzne stabilizátory, dochucovadlá.

Ako teda spoznáme skutočnú čokoládu od akéhosi na hnedo zafarbeného tuku s rafinovaným cukrom?
cokolada3Stačí sa pozrieť na zloženie výrobku. Na každom výrobku sú jednotlivé suroviny, z ktorých je výrobok zložený uvedené od tej s najväčším zastúpením, po tú s najmenším. Ak si teda kúpime čokoládu, pričom v jej zložení sú na prvých dvoch miestach cukor a tuky nemôžeme sa čudovať, že ľudia čokoláde prisudzujú ich zvýšenú hmotnosť. Omyl ! Nekúpili si totiž kvalitnú čokoládu, ale akúsi cukrovú bombu s ešte „lepšími" tukmi a nejaké tie „Éčka" pre chuť ako bonus.
Skutočná čokoláda má na prvom mieste kakaové maslo. Potom môže nasledovať cukor, avšak v pravých čokoládach je to cukor trstinový. A to je zo zloženia pravej čokolády aj všetko. Žiadne dochucovadlá, prídavné tuky, či stabilizátory chuti.
Pre odvážnejších sú v ponuke aj 100% čokolády, ktoré obsahujú len kakaové maslo a prinesú vám všetky pozitívne účinky, ktoré môže čokoláda ponúknuť. A nie je ich málo! Rovnako tak sú v ponuke aj rôzne ochutené vysokopercentné čokolády s ovocím, chilli, korením, medom, ale aj so soľou.


Takže predtým, ako si kúpite nekvalitný produkt plný cukru, bez chuti a s umelou vôňou, skúste raz vyskúšať kvalitnú čokoládu. Tá bude azda drahšia, avšak budete ju jesť s pôžitkom, rešpektom a vedomím, že svojmu telu nerobíte zle. Navyše už po jednom kúsku zistíte, že ju nemusíte zjesť hneď celú. Aspoň do doby, kým si nekúpite ďalšiu. smile

 


Fakty o čokoláde


Pravá čokoláda sa vyrába z plodov kakaovníka - plody kakaovníka majú tvar miešku (baseballovej lopty - ako na obrázku vpravo) a jeden obsahuje zhruba 50 kakaových bôbov. Na výrobu asi 30g mliečnej čokolády sú potrebné približne 4 kakaové bôby, horká čokoláda si vyžiada asi 12 kakaových bôbov. Kakaovník má okrem kakaových bôbov aj kvety a produkuje úrodu po celý rok.
Prvú úrodu je možné z kakaovníka pozbierať po 3-4 rokoch (veku rastliny) a rastlina sa stáva "dospelou" v 10 rokoch. Kakaovník dokáže poskytovať úrodu do veku zhruba 30-40 rokov.

cokolada2

Slovo čokoláda pochádza zo starého aztéckeho slova xocalati, čo v preklade znamená horká voda. Je teda veľmi pravdepodobné, že si z tejto plodiny už dávno pred vytvorení prvej čokolády robili ľudia rôzne nápoje.


Pri výroby čokolády sa používajú tri odrody zŕn (kakaových bôbov) :
1. Odroda Criollo - sú najdrahšie a najcennejšie, pochádzajú z bývalých Mayských oblastí (oblasti Mexika a strednej Ameriky). Iba 10% čokolády sa vyrába z týchto zŕn. Na našich stránkach môžete nájsť veľa čokolád, ktoré sú vyrobené z týchto bôbov. Sú menej horké a aromatickejšie oproti iným a to ich robí výnimočnými.

2. Odroda Forastero - až 80% čokolády sa vyrába z tohto typu. Stromy Forastero sú omnoho robustnejšie oproti odrode Criollo.

3. Odroda Trinitario - je hybrid odrôd Criollo a Forastero. Používa sa vo zvyšných 10 percentách produktov a nájdete ich aj v našom eshope.

 

Pozitívne účinky čokolády


Ochrana pred zlým cholesterolom
Čokoláda, podobne ako aj víno obsahuje fenoly. Fenolické látky tvoria skupinu zlúčenin z ktorých sú významné najmä flavonoidy - tieto látky pôsobia ako antioxidanty. Tieto látky okrem iného pomáhajú zabraňovať tvorbe okysličeného lipoproteínu, ktorý je hlavnou príčinou kornatenia tepien a vzniku trombóz. Tieto účinky sa spolu s vitamínom C podieľajú na odbúravaní cholesterolu. V prepočte - 40g čokolády (čo je typicky jedna malá tabuľka čokolády) má toľko týchto látok, ako jeden pohár červeného vína.

Čokoláda taktiež obsahuje kyselinu steárovú, ktorú inak nájdeme v červenom mäse. Táto nezvyšuje hodnotu cholesterolu, na rozdiel od iných nasýtených tukov. Táto kyselina podporuje vytláčanie zlého cholesterolu z nášho tela.

Čokoláda obsahuje nízky podiel kofeínu
40g čokolády obsahuje zhruba 6 miligramov kofeínu, zatiaľ čo 150ml kávy obsahuje zhruba 65-115 miligramov kofeínu.

Čokoláda, ovocie a víno - majú vysoký obsah antioxidantov
ORAC je metóda a zároveň jednotka, ktorou je možné merať podiel antioxidantov v zelenine či ovocí. Len pre príklad - 100g horkej čokolády obsahuje 13 120 ORAC, zatiaľ čo šálka jahôd obsahuje 5938 a šálka čučoriedok 13 427 ORAC. Antioxidanty obsahujú okrem ovocia aj produkty z neho, ako víno, alebo čaj. Na rozdiel od čaju má však čokoláda 4x vyšší podiel antioxidantov.

Čokoláda vás robí šťastnými
Čokoláda obsahuje látku, ktorá podporuje tvorbu endorfínov - hormónov šťastia.

Čokoláda nespôsobuje akné
Je mýtus, že skutočná čokoláda spôsobuje akné. Pokiaľ si však kúpite lacnú čokoládu, ktorej obsah kakaových bôbov je mizivý a ako prvý je v jej zložení uvedený cukor, niet sa čo čudovať. Skutočná čokoláda by mala mať na prvom mieste vo svojom zložení kakaové maslo (primárny produkt z kakaových bôbov) a až následne môže napríklad mliečna čokoláda obsahovať isté percento cukru.

mliecna-cokolada

Nemecká Heinrich Heine Univerzita podrobila v teste ľudí, z ktorých časť jedla po istý čas kvalitnú čokoládu a podrobila ich pokožku ultrafialovému svetlu. Výsledky po šiestich týždňoch ukázali, že tí, ktorí jedli čokoládu mali o 15% menšie začervenanie pleti a po 12 týždňoch sa prejavilo 42 percentné zmenšenie výskytu šupiniek na koži. Z toho je možné vyvodiť, že čokoláda obsahuje látky, ktoré v našej pleti pôsobia ako UV filter.

Univerzita v Georgtown-e uskutočnila výskum pri ktorom sa zistilo, že látky obsiahnuté v čokoláde (flavanoidy) dokázali potlačiť množenie rakovinových buniek pri rakovine pľúc. Táto istá látka podporuje taktiež prekrvenie mozgu. Výskumy ukázali, že čokolády s vysokým obsahom kakaových bôbov zvýšili prietok krvi do mozgu v priebehu 2-3 hodín. Výskumníci veria, že čokoláda môže byť prospešná pre starších ľudí, ktorí majú problém s pamäťou.


Pozrite sa nabudúce, akú čokoládu kupujete
Zloženie výrobku je vždy zoradené v poradí od suroviny s najväčším výskytom (obsahom) v danom produkte, až po surovinu s najmenším množstvom v danom produkte. To znamená, ak je pri čokoláde ako prvý v poradí v zložení uvedený cukor, čokoláda obsahuje najviac cukru spomedzi všetkých ostatných použitých surovín. Takéto produkty rozhodne nie sú prospešné pre vaše zdravie. Lacné čokolády obsahujú minimálne množstvo tej najdrahšej suroviny - kvalitného kakaového masla. Z tohto dôvodu môže byť čokoláda lacnejšia, ako tie, ktoré v prvom rade obsahujú zložky, ktoré robia čokoládu čokoládou - kakaové maslo.

Stačí raz vyskúšať čokoládu s vyšším obsahom kakaového masla a pocítite ten rozdiel nie len vo vašich chuťových bunkách.

 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame