zimaPohybom človek uvoľňuje duševné napätie, zbavuje sa stresu a tým si zlepšuje kvalitu spánku, fyzickou námahou spevňuje telo a rozhýbava celý pohybový aparát. Odmenou je zníženie rizika viacerých chorôb, otuženie si organizmu, navodenie pocitu šťastia, aj keď občas nastáva tzv. svalovka, ale stojí to za to.

Zimné obdobie, to nie je len kopa snehu a jeho odpratávanie, ale aj typické športy pre toto obdobie. Typické je lyžovanie, snowboarding, bežkovanie, korčuľovanie na ľade, zimná turistika a iné.

Lyžovanie


Nie sú lyže ako lyže. Úplne je jedno či ste fanúšik a zástanca zjazdového alebo bežeckého lyžovania, aj keď sa tieto aktivity od seba veľmi líšia.
Lyžovanie ako športová aktivita sa dá využiť aj na účely chudnutia, upevnenie si svalstva a zdokonalenie si postavy.

Tieto aktivity sú zaradené do aeróbneho druhu pohybu, kde sa vynakladá viac energie. Posilňuje sa činnosť srdca a taktiež viaceré svalové skupiny ako sú nohy, stehná, sedacie svalstvo, ramená a hrudník.

Vlastne pri bežkovaní pracuje celý svalový aparát, je tu veľká spotreba energie a preložené do jazyka chudnutia aj veľmi účinné. Dva dni v týždni strávené na bežkách je vhodná zimná alternatíva klasického behu.


Zjazdové lyžovanie a snowboarding je podstatne zložitejší. Veľmi záleží na dobe strávenom na kopci, teréne a na rýchlosti zjazdu. Pri tomto lyžovaní sa posilňuje a spevňuje najmä srdce, svalstvo nôh a sedacie svaly. Pri ťažšom teréne sa vynakladá väčšie množstvo energie, ale pozor zaťažujú sa aj kĺby.

 

lyziar3

 

V každom prípade tieto športy sú o pohybe a radosti, či ste sa na lyže postavili nárazovo, rekreačne, alebo za účelom vylepšenia si fyzickej, psychickej kondície alebo svojej postavy.

Ešte niečo, neprepínajte svoje sily, posudzujte svoje schopnosti reálne, predíde tak zbytočným úrazom a nepríjemnostiam.

 

  Rebecca

 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame