lyze kopecŠportovanie pôsobí na telo ako liek. Okrem toho, že prospieva postave, podporuje aj sviežu myseľ a dobrú náladu. Kto chce byť fit, ten by mal svoje zdravie pravidelne posilňovať aktívnym pohybom aj v zimnom období.

Lyžovanie podporuje zdravie a imunitu, tiež disciplínu a vytrvalosť. Pohyb v krásne zasneženej prírode zlepšuje nielen fyzickú, ale aj psychickú kondíciu. Ku ktorým lyžiarom patríte vy? Najrozšírenejším lyžovaním je klasické zjazdové lyžovanie na upravenom svahu. Beh na lyžiach má tri najrozšírenejšie štýly - klasický, turistický a korčuliarsky. Skialpinizmus si vyžaduje aj určité lezecké a orientačné danosti, keďže sa jedná o lyžovanie vo voľnej prírode.

Základná lyžiarska výbava

Všetky zimné športy ponúkajú skvelé zážitky v krásnej prírode, no kvalitné športovanie si vyžaduje aj kvalitný výstroj. Klasické lyžovanie, bežkovanie aj skialpinizmus sú nereálne bez dobrých lyží, paličiek a lyžiarok. Medzi základné vybavenie lyžiara patria tiež lyžiarske prilby, okuliare, rukavice a chrániče. A kompletná lyžiarska výbava má obsahovať aj batoh. Na celodennú lyžovačku lyžiar potrebuje množstvo vecí - okrem termosky s teplým čajom aj ľahké jedlo, pár kúskov ovocia a raw tyčinky, ktoré dodajú energiu a pomôžu prekonať prípadnú únavu. A opomenúť netreba ani hygienické potreby či náhradné oblečenie. Toto všetko má obsahovať batoh dobre vybaveného lyžiara.

Príprava lyží na novú sezónu

Ako pripraviť na novú sezónu lyže? Lyže je dobré dať ešte pred zimnou do servisu, aby ich skontrolovali odborníci. Pokiaľ lyže nie sú dobre nabrúsené a na ich hranách sa nachádzajú známky hrdzavenia, skorodované miesta je potrebné odborne opraviť. Servisná prehliadka lyží je výrobcami odporúčaná aspoň raz ročne. Po každom lyžovaní je tiež dôležité lyže správne uskladňovať - v čistom a v suchom prostredí. Vďaka kvalitnej údržbe a dobrému uskladneniu zaručíte svojim lyžiam vyššiu životnosť a sebe vyšší komfort pri lyžovaní.

Zimné športové oblečenie

Lyžovanie dopraje skvelú zábavu - prináša nezabudnuteľné zážitky a poskytuje pocit slobody. Spevňuje svaly, zvyšuje ohybnosť kĺbov, zlepšuje činnosť srdca, dýchanie aj trávenie. No zrejme sa nenájde človek, ktorý by v mrazivom počasí nechcel lyžovať v teplom oblečení. Lyžiar potrebuje funkčnú bielizeň, nepremokavé otepľovačky a kvalitne podšitú bundu, ktorú neprefúka ani silný nárazový vietor. Tiež rukavice s viac vrstvovou konštrukciou, ktoré neobmedzujú motoriku rúk. Toto sú základné prvky zimného športového oblečenia, bez ktorých je pôžitok z dobrej lyžovačky nereálny. Zimné športové odevy slúžia ako ochrana pred mrazom, vetrom a vlhkosťou - chránia pred omrzlinami a prechladnutím.

Reklamný článok

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame