oblicky ochorenie priznakyOchorenia obličiek sa ťažšie rozpoznávajú, pretože bolesti nastupujú až keď ide o komplikáciu. Na aké príznaky by ste mali dať pozor?

Obličky plnia v tele nesmierne dôležité úlohy. Zabezpečujú odstraňovanie nadbytočnej vody a odpadových látok vo forme moču. Okrem toho sa starajú o regulovanie elektrolytov, napr. koncentrácie sodíka a draslíka a o produkciu hormónov, ktoré regulujú krvný tlak. Navyše udržiavajú zdravie kostí.

Dlhodobo znížená funkcia môže vyústiť do chronického zlyhania obličky a vtedy je už potrebná dialýza alebo transplantácia. Ako rizikové faktory sa zväčša uvádza cukrovka, nadváha, vysoký krvný tlak alebo fajčenie.

Príznaky ochorenia obličiek

Ochorenie obličiek môžu signalizovať viaceré príznaky – opuchy lýtok alebo tváre, neustála únava, suchá či svrbiaca koža alebo problémy s močením.

  • opuchutné lýtka, členky tvár alebo ďalšie časti tela – opuchy spôsobuje nadmerné vylučovanie bielkovín v moči alebo to, že obličky strácajú schopnosť regulovať hladinu sodíka v tele (vysokou koncentráciu sodíka dochádza k zadržiavaniu vody v tkanivách)
  • únava – môže byť dôsledkom hromadenia toxínov, ktoré obličky už nedokážu z tela odstrániť, s únavou súvisí aj slabosť alebo neschopnosť koncentrácie
  • problémy s močením – či už ide o častejšie močenie alebo naopak neschopnosť močenia, ide o varovné signály, ktoré by ste nemali prehliadať. Na to, že obličky nepracujú správne upozorňuje aj zakalený alebo spenený moč, bolesť pri močení alebo krv v moči.
  • suchá koža alebo svrbenie – svrbenie môže spôsobiť zvýšená hladina fosforu v krvi, ktorý obličky už nedokážu odstrániť. Svrbenie sa môže vyskytnúť na hlave, hrudi alebo na chrbáte.
  • pachuť v ústach – môže byť zapríčinená nahromadením dusíkatých splodín vrátane amoniaku

K ďalším príznakom môže patriť priberanie na hmotnosti, bolesť v bedrovej oblasti, svalové kŕče alebo svalová slabosť.

Obličkové kamene

oblickove kameneVytvoria sa v prípade, keď moč obsahuje priveľkú koncentráciu vápnika. Malé obličkové kamene častokrát prejdú močovým cestami bezbolestne. Pokiaľ sú veľké a zostanú v obličkách, môžu vyvolať silnú bolesť. Medzi príznaky prítomnosti obličkových kameňov patrí pulzujúca bolesť v oblasti obličky, ktorá vyžaruje do podbrušia alebo slabiny, nutkanie na močenie, vracanie, teploty alebo krv v moči.

Pomôcť môže pitie veľkého množstva vody, aby sa kamienok odplavil. Ak bolesť pretrváva niekoľko hodín, vyhľadajte lekára.


Spôsob liečby obličiek závisí od príčiny

Spôsob liečby sa určuje podľa príčiny, ktorá stála za nedostatočnou funkciou obličiek. Do úvahy sa navyše musí brať, koľko obličkového tkaniva je nefunkčného. Obličkové tkanivo nie je možné obnoviť, preto je jeho chronická nedostatočnosť už nevratný stav.

 

Ako ochoreniu obličiek predísť?

  • všímajte si zmeny pri močení
  • pravidelne cvičte, dbajte na zdravú životosprávu (strava by nemala obsahovať priveľa soli alebo tukov)
  • v prípade cukrovky alebo ak si liečite vysoký krvný tlak tak dodržiavajte predpísanú liečbu
  • dbajte na dodržiavanie pitného režimu – odporúča sa 8-10 pohárov vody denne
  • na funkciu obličiek môže priaznivo vplývať obličkový čaj, ktorý posilní funkciu močového systému a podporí odvodnenie organizmu

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS