alergia na slnko prejavySlnečné lúče nemusia spôsobiť len popálenie pokožky, môžu vyvolať aj alergickú reakciu. Aké sú jej prejavy a ako jej predísť?

O priaznivých účinkoch slnečného svetla toho vieme mnoho a rovnako poznáme aj stav, kedy sa pokožka spáli ak je lúčom vystavená nadmerne a bez ochrany. Okrem spálenia pokožky existuje aj ďalší nepriaznivý jav, a to alergická reakcia na slnečné žiarenie.

Aké sú prejavy alergie na slnko?

  • Zvyčajne sa táto reakcia prejavuje červenaním alebo svrbivým výsevom na miestach, kde dopadali slnečné lúče. Vyskytnúť sa môžu aj pľuzgieriky alebo urtikami (žihľavka). Alergická reakcia je výsledkom tvorby protilátok – dopadajúce UV žiarenie v bielkovinách pokožky vyvolá chemické zmeny, náš imunitný systém ich nesprávne vyhodnotí a vlastné bielkoviny pritom považuje za votrelcov. Následne sa spustí tvorba protilátok a tá sa prejaví ako alergická reakcia.

Čo môže vplývať na vznik tejto reakcie?

Koža sa môže stať citlivejšou na slnečné žiarenie vplyvom rôznych faktorov, určitú úlohu zohráva aj genetika. Alergický prejav môže byť dôsledkom predošlého kontaktu kože s chemikáliou, napr. parfumom, lakom na vlasy alebo deodorantom. Zvýšenú fotosenzitivitu môžu vyvolať aj niektoré lieky (na krvný tlak, antibiotiká alebo izotretinoin na akné). Faktorom môžu byť aj niektoré potraviny ako citrusy, zeler alebo figy. Svoju úlohu hrá aj prítomnosť kožného ochorenia napr. dermatitídy.

alergia na slnko liecenie

Druhy alergických reakcií na slnko

Rozlišuje sa niekoľko druhov alergií, každá má svoje príznaky a prejavy.

Polymorfná svetelná erupcia (PLE)
Predstavuje najčastejšiu formu alergickej reakcie na slnko, nazýva sa aj slnečný ekzém alebo slnečná alergia. Vyskytuje sa na tvári, ramenách a rukách a má rôzne prejavy. Môžete spozorovať svrbenie kože, následne sa na nej vytvoria malé biele až žlté hrbolčeky. Na koži sa môžu objaviť aj mokvajúce pľuzgiere. V okolí kožných ciev sa môže vyskytnúť začervenanie až opuch. Príznaky sa začínajú prejavovať niekedy už po niekoľkých minútach na slnku., po niekoľkých dňoch sa zvyčajne vytrácajú. Táto forma reakcie sa prejaví zvyčajne na jar a na začiatku leta.


zdrave opalenieAktinické prurigo

Ide o variantu PLE, ktorá sa vyskytuje u detí a mladých dospelých. Na pokožke sa objavujú hrbolčeky naplnené tekutinou, ktoré častokrát praskajú. Neraz na miestach výskytu zostávajú jazvičky. I tento druh alergie sa vyskytuje na tvári – najčastejšie na lícach, na ušiach, krku, rukách a ramenách. Prejavy sa však môžu objaviť aj na miestach, ktoré slnku neboli vystavené.


Solárna urtikária

Ak sa na pokožke už po niekoľkých minútach objavia pľuzgieriky alebo žihľavka, ide o tento druh alergie. Môže sa dokonca vyskytnúť na miestach, ktoré neboli vystavené priamemu slnečnému žiareniu.


Chronická aktinická dermatitída

Prejavuje sa výskytom suchých, svrbivých alebo zapálených škvŕn na tvári, na vlasovej časti hlavy, na krku, hornej časti hrudníka alebo na ramenách a chrbtoch rúk. Škvrny sa môžu objaviť aj na dlaniach a chodidlách.


Testy na zistenie alergie na slnko

Na zistenie o aký druh alergie ide sa robia fototesty, ktoré odhalia ako koža reaguje na rôzne vlnové dĺžky UV žiarenia. Okrem nich sa robia aj fotopatch testy, pri ktorých sa nalepia dve rovnaké nálepky so skúmanou látkou na dobu 24 hodín a jedna z nich sa vystaví UV žiareniu. Reakcia potom odhalí, či je koža na látku senzitívna.


Čo pomôže zmierniť prejavy alergickej reakcie?

Pri liečbe vám môžu pomôcť krémy, telové mlieka, chladivý gél alebo maska z prírodných produktov. Pomôcť môže napr. aj gél z aloy pravej a ľadové obklady.

slnecna alergia


Ako sa dá chrániť pred rizikom vzniku slnečnej alergie?

Prísun vitamínu D je mimoriadne dôležitý pre naše zdravie – pomáha správne vstrebávať a využiť vápnik a fosfor, udržiava zdravé kosti a zuby a zdravé svaly. Je nápomocným pre celkové fungovania imunitného systému. Najčastejšie ho získavame práve zo slnka.

  • Ideálne je ak sa slnku vystavujeme pravidelne, ale krátkodobo. Na jar by si koža mala zvykať na slnečné žiarenie, no vystavovať by sa mala postupne po malom množstve. Vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu medzi 11:00 a 15:00 hod., kedy je žiarenie najintenzívnejšie. Myslite aj na to, že slnko opaľuje aj keď je pod mrakom, ale aj keď plávate.
  • Dôležité je chrániť sa pred slnkom – zdržiavajte sa v tieni, myslite na pokrývky ramien a hlavy a zaobstarajte si kvalitné slnečné okuliare. Prípravky s UV filtrom si nanášajte niekoľkokrát počas dňa, vyberajte však tie čo majú vysoký ochranný faktor.
  • Pomôcť môže aj strava – potraviny, ktoré sú bohaté na karotenoidy posilňujú prirodzenú ochrannú funkciu kože. Zaraďte preto do stravy žlté, červené a oranžové ovocie a zeleninu.

Alergické prejavy by sa niekoľkých dňoch mali stratiť. Ak pretrvávajú dlhšie alebo ak sú vážne, neodkladajte návštevu lekára.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS