Aj tento rok si 4. februára pripomíname Svetový deň boja proti rakovine, ktorý v roku 2002 vyhlásila Medzinárodná únia proti rakovine (UICC). Jeho cieľom je zvýšenie povedomia verejnosti o rakovine a taktiež upriamenie pozornosti na dôležitosť prevencie nádorových ochorení, či už primárnej alebo sekundárnej.

Počet nádorových ochorení vo svete narastá a nádorové ochorenia boli v r. 2020 zodpovedné takmer za 10 miliónov úmrtí. Podľa štatistických údajov SR pribudne na Slovensku ročne približne 34 000 nových prípadov a nádorové ochorenia predstavujú po ochoreniach srdca a ciev na Slovensku druhú najčastejšiu príčinu úmrtí. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce nádorové ochorenia patria: rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina prsníka, rakovina priedušnice, pľúc a priedušiek a rakovina prostaty.

Príznaky rakoviny sú rôzne, v závislosti od lokalizácie nádoru, existuje však niekoľko príznakov, ktorým treba venovať pozornosť:

 • nezvyčajné hrčky alebo opuchy (a ich zväčšovanie) kdekoľvek na tele,
 • zmeny na koži (zmena sfarbenia či tvaru znamienok),
 • dlhotrvajúci kašeľ, dýchavičnosť, ťažkosti s prehĺtaním, vykašliavanie krvi,
 • zmeny správania sa čriev (hnačka, zápcha, prípadne ich časté striedanie, zmena pravidelnosti vyprázdňovania, pocit neúplného vyprázdnenia čriev, krv v stolici, časté nadúvanie),
 • úbytok hmotnosti bez zjavnej príčiny,
 • nechutenstvo, strata chuti do jedla,
 • krvácanie bez zjavnej príčiny (z konečníka, gynekologické krvácanie mimo cyklu),
 • nezvyčajné zmeny prsníkov (zmena veľkosti, tvaru, zmeny na koži prsníka),
 • permanentná únava,
 • bolesť bez zjavnej príčiny,
 • prípadne aj ďalšie bezdôvodné zdravotné ťažkosti, ktoré si neviete vysvetliť.

Na vzniku nádorových ochorení sa podieľa viacero rizikových faktorov, najmä tých, ktoré súvisia so životosprávou človeka. Medzi takéto riziká považujeme nadmerný energetický príjem (strava bohatá na cukry, tuky, údeniny, mastné jedlá), nedostatok ovocia, zeleniny a vlákniny v strave, nevhodná úprava potravín (grilovanie, vyprážanie), nedostatok pohybovej aktivity, nadváha a obezita, nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie, dlhodobý stres, ďalej sú to faktory ako znečistené životné prostredie, ionizujúce žiarenie, genetická predispozícia alebo vek.

Odporúčania pre zdravší životný štýl, ktoré podporujú predchádzanie nádorových ochorení vyplývajú z Európskeho kódexu proti rakovine:

 • Nefajčite. Neužívajte tabak v žiadnej forme.
 • Zo svojho domova spravte nefajčiarske prostredie. Podporujte nefajčiarske opatrenia na pracovisku.
 • Udržujte si zdravú telesnú hmotnosť.
 • Dbajte na dostatok pohybu, hýbte sa každý deň a obmedzte čas strávený sedením. Každý pohyb je lepší ako žiadny, nájdite si taký druh pohybu, ktorý Vás baví a venujte sa mu.
 • Zdravo sa stravujte: strava by nemala byť jednotvárna, práve naopak – čo najpestrejšia, zaraďte do jedálnička viac celozrnných potravín, strukovín, ovocia, zeleniny, rýb, orechov, obmedzte potraviny s vysokým obsahom cukrov, tukov, konzumáciu červeného mäsa a potravín s vysokým obsahom soli, vyhýbajte sa sladeným nápojom.
 • Obmedzte množstvo alkoholu. Najlepšie je nepiť alkohol vôbec.
 • Vyhýbajte sa prílišnému slnečnému žiareniu (najmä deti), chráňte sa pred slnkom. Nepoužívajte soláriá.
 • Na pracovisku sa chráňte pred rakovinotvornými látkami dodržiavaním pokynov bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
 • Zistite, či nie ste doma vystavení silnému prírodnému žiareniu z radónu. Postarajte sa o to, aby sa nadmerné hodnoty žiarenia znížili.
 • Pre ženy: dojčenie znižuje riziko výskytu rakoviny u matky, ak je to možné dojčite. Substitučná hormonálna terapia zvyšuje riziko určitých typov rakoviny, obmedzte jej používanie.
 • Zabezpečte, aby sa vaše deti zúčastnili na programe očkovania proti: hepatitíde typu B (novorodenci) a HPV – ľudskému papilomavírusu (dievčatá). (Bližšie informácie získate u ošetrujúceho lekára).
 • Zúčastňujte sa na organizovaných programoch skríningu rakoviny, ktorých cieľom je odhaliť nádorové ochorenie v skorom štádiu, kedy sa nemusí prejaviť žiadnymi alebo len minimálnymi príznakmi a v ktorom je dobre liečiteľné a vyliečiteľné.

V súčasnosti sú k dispozícii skríningové programy:

a) Skríning rakoviny hrubého čreva, ktorý sa vykonáva formou testu na okultné (skryté) krvácanie. Test na okultné krvácanie je jednoduchý, bezbolestný a je ho možné použiť aj doma (môžete si ho vyžiadať u vášho ošetrujúceho lekára a rovnako ho k lekárovi priniesť na vyhodnotenie). Nárok naň majú ľudia starší ako 50 rokov - v intervale každé 2 roky, v prípade osôb so zvýšením rizikom je to bez vekového obmedzenia. Pri pozitívnom výsledku je pacient odoslaný na ďalšie odborné vyšetrenie (kolonoskopiu) – ktorá odhalí, príčinu skrytého krvácania. Rovnako osoby staršie ako 50 rokov majú nárok na skríningovú kolonoskopiu 1x za 10 rokov, u osôb zo zvýšeným rizikom 1x za 5 rokov.

b) Skríning rakoviny prsníka, ktorý sa vykonáva formou mamografického vyšetrenia. Mamografické vyšetrenie je v súčasnosti jediná metóda, vďaka ktorej je možné zachytiť aj včasné štádium rakoviny prsníka, keď má nádor len niekoľko milimetrov. V tejto fáze je rakovina prsníka veľmi dobre liečiteľná, bez veľkého operačného zásahu, väčšinou aj bez chemoterapie či rádioterapie. Nárok na preventívne mamografické vyšetrenie má každá žena vo veku 50 až 69 rokov, v intervale každé 2 roky.

c) Skríning rakoviny kŕčka maternice, ktorý sa vykonáva formou cytologického steru z krčka maternice. Nárok naň majú ženy vo veku 23 – 64 rokov. Prvé dva odbery cytológie sa uskutočnia v ročnom intervale, v prípade negativity týchto dvoch cytologických výsledkov sa pokračuje v 3-ročnom intervale do veku 64 rokov.

K iniciatíve – Svetovému dňu boja proti rakovine sa pridáva aj RÚVZ Čadca, pretože včasná prevencia a zdravý spôsob života majú v boji proti rakovine svoj význam. RÚVZ Čadca sa v rámci prevencie nádorových ochorení zameriava i na realizáciu prednášok/besied pre študentov, verejnosť i seniorov, konkrétne na témy: Prevencia rakoviny prsníka, Prevencia rakoviny krčka maternice a Prevencia rakoviny hrubého čreva a konečníka. O možnosti a témach prednášok je možné sa informovať na tel. čísle 041/4302618, prípadne e-mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript..

Zdroj: www.uvzsr.sk, www.iarc.fr, www.lpr.sk, www.who.int
Pripravilo:
Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci

ZDIEĽAJTE NÁS