kasel caj medLiečbu kašľa môžete doplniť o domáce liečivá – sirupy, bylinkové čaje alebo med s rôznymi kombináciami potravín.

Kašľom sa dýchacia sústava snaží zbaviť dráždivých látok z tela. Najmä v zime často bojujeme s kašľom, neraz býva sprevádzaný aj nádchou či bolesťami hrdla. Liečbu je možné doplniť aj o recepty, ktoré si pripravíte doma v kuchyni.

Cibuľový sirup

Sirup si vyrobíte z medu a cibule. Nakrájajte si menšiu cibuľu na kolieska a do pohára dávajte striedavo na seba jednotlivé plátky s lyžičkou medu. Na vrch dajte med. Sirup sa začne tvoriťuž po niekoľkých hodinách. Užíva sa lyžička niekoľkokrát počas dňa.


Cibuľový čaj

Pripravíte si ho z 2 cibulí, pol litra vody a medu. Cibuľu ošúpajte a nakrájajte, zalejte vriacou vodou, na dobu 10-15 minúť nechajte lúhovať. Do čaju môžete pridať med, zázvor alebo klinčeky.

cibula caj kasel recept

Mlieko s medom a maslom

Zohrievajte cca 2,5 dcl mlieka až kým sa neobjavia prvé bublinky. Pridajte čajovú lyžičku medu a rovnaké množstvo masla a premiešajte. Mlieko pije kým je teplé.


Pivo s medom

Tento na prvý pohľad netradičný nápoj si pripravíte tak, že zohrejete pol litra piva s polievkovou lyžicou medu. Pite ho kým je nápoj teplý.


Čaje z majoránu, materinej dúšky, tymianu a skorocelu

  • Majoránový čaj – zohrejte pol litra vody kým nezovrie a pridajte lyžicu majoránu, nechajte na 10-15- minút lúhovať a preceďte. Čaj môžete dochutiť citrónom alebo medom.
  • Čaj z materinej dúšky - zalejte jednu čajovú lyžicu 200 ml vriacej vody, nechajte na 25 minút lúhovať a preceďte
  • Čaj z tymianu – nechajte zovrieť 250 ml vody a pridajte 2 lyžičky sušeného tymianu, nechajte lúhovať na 10-15- minút a preceďte
  • Čaj zo skorocelu – pridajte 2 čajové lyžičky do 250 ml vriacej vody a nechajte lúhovať na 10 minút, potom preceďte


Sirup z citróna, zázvoru a medu

Na jednoduchý recept potrebujete tieto len tieto suroviny – zázvor, med a 2 citróny. Najskôr nalejte do hrnca šálku vody. Očistite zázvor, nakrájajte ho na plátky a pridajte do hrnca, nastrúhajte aj citrónovú kôru a taktiež pridajte. Prilejte do hrnca horúcu vodu na na 5 minút nechajte lúhovať. Napokon preceďte cez sitko a pridajte ešte šálku medu.

caje kasel recept

Bazový čaj

Na prípravu čaju využijete bazové kvety. Zalejte 2-3 g kvetov 150 ml vriacej vody a nechajte na 7-10 minút lúhovať.

autor: redakcia
foto: pexels.com

ZDIEĽAJTE NÁS