starostlivost obuvTopánky sú súčasťou nášho každodenného života. Nosíme ich väčšinou všade kam ideme, dokonca často aj v domácom prostredí siahame po pohodlných topánočkách.

Práve preto, že sú nesmierne využívané, ich často dokážeme aj „spotrebovať“, teda docieliť ich úplne zničenie, kedy sú už nepoužiteľné. Kedy sa oplatí vymeniť staré topánky za nové a ktoré topánky vám vydržia najdlhšie? Ako sa o topánky starať tak, aby vydržali aj niekoľko rokov?

Aké sú 3 najčastejšie dôvody pre výmenu topánok?

Prvý a základný predpoklad pre potrebu výmeny topánok sú rôzne mechanické poškodenia. Tie môžu narušiť estetickú stránku, prípadne aj účelovosť vašej obuvi, čo potom spôsobuje, že sú nenositeľné. Medzi najčastejšie typy mechanických poškodení patrí roztrhnutie, odratie, roztrhnutie či odlepenie. Samozrejme, že čím kvalitnejšiu obuv zvolíte tým dlhšie vám vydrží, no rovnako má veľký vplyv na životnosť topánok aj vaša starostlivosť a údržba. Kvalitnú obuv môžete nakupovať napríklad na www.answear.sk/k/ona/obuv.

vyber obuviOkrem mechanického poškodenia je častým dôvodom na výmenu topánok aj strata pôvodnej farby. Často sa to stáva, keď topánky často periete v práčke, čomu je dobré sa vo všeobecnosti radšej vyhýbať a voliť mechanické čistenie. Strata farby však môže byť spojená aj s nekvalitnými topánkami, prípadne sa môže viazať aj na životnosť materiálu. Koženkové topánky sa môžu často rôzne odlupovať alebo pukať, čo je tiež nesmierne neestetické a prinúti nás to vymeniť topánky za nové.

Posledným hlavným dôvodom na výmenu topánok za nové je nefunkčnosť obuvi. Často sa to spája s rôznymi trendami, ktoré sú v kurze len niekoľko mesiacov a potom sú už takéto topánky nepoužiteľné. Neposkytujú vám pohodlie, nie sú štýlové a rovnako ani nemajú ochrannú funkciu. Kúpe takýchto topánok je najlepšie sa vyhnúť, ale každý z nás občas skočí vedľa a siahne aj po nie úplne ideálnom kúsku, ktorého sa tak po pár mesiacoch môžeme zbaviť.


Ako sa starať o obuv, aby vydržala čo najdlhšie?

Ak chcete aby vaše topánky vydržali čo najdlhšie v najlepšom stave, mali by ste sa o ne pravidelne starať. Údržba zahŕňa predovšetkým pravidelné čistenie – umývanie. Najlepšie je topánky čistiť ručne za pomocou kefky a čistiaceho prostriedku. Pre koženkovú a koženú obuv sú veľmi vhodné aj rôzne ochranné a čistiace mlieka, ktoré predĺžia životnosť topánok a dodajú im lesk. Pravidelné mechanické čistenie zaručí, že si topánky udržíte v pôvodnom stave čo najdlhšie. Rovnako je dôležité si pri ich používaní dávať pozor na mechanické poškodenia.


Ktoré topánky vám vydržia najdlhšie?

Topánky, ktoré vám vydržia dlho by mali byť z kvalitného materiálu a najlepšie v neutrálnych farbách. Ak volíte svetlé odtiene, budete sa musieť častejšie zamerať na náležité čistenie, no neznamená to, že vám topánky vydržia kratšie. Siahajte po neutrálnych a nadčasových kúskoch z odolných materiálov, ktoré sú funkčné a estetické. Tak budete mať záruku, že topánky vynosíte aj niekoľko rokov. Samozrejme si to bude vyžadovať vyššiu vstupnú investíciu, ktorá sa vám však časom určite vráti.

Medzi obľúbené materiály patrí spomínaná koža, koženka, či rôzne látkové prevedenia. Okrem materiálu je dôležité sledovať aj kvalitu šitia, či lepenia. Pri lacných topánkach sú totiž často problémom práve odliepajúce sa podrážky alebo iné nedokonalosti pri výrobe, ktoré vám znemožnia obuv poriadne vynosiť. Ak si už teda vyberiete tie vaše ideálne topánky, kvalitné a odolné, zamerajte sa na správnu údržbu, aby ste si ich čo najdlhšie udržali v bezchybnom stave.

Reklamný článok

 

ZDIEĽAJTE NÁS