mladistvy vzhlad a krasna pletOd nepamäti sa ženy sa snažia skrývať vek rôznymi metódami a postupmi. Ale ako sa naučiť starnúť s eleganciou a pritom ostať krásnou do vysokého veku? Je na to množstvo receptov.

V prvom rade si treba uvedomiť, že v každom veku potrebuje naša pleť inú výživu. Teda nie je to len o tom, čo dávame na pleť ale i tom ako sa stravujeme. Vitamíny a minerály by mali byť bežnou súčasťou jedálneho lístka. Každý typ pokožky uvíta nejaký iný „výživový doplnok“ vo forme starostlivosti o pleť.

Pleť a pokožka vekom prirodzene starne. Nie je to nič prekvapujúce. Prvé prejavy starnutia sa dokonca začínajú objavovať už po 20. roku života! Neskôr potom starnutie pleti naberá na rýchlosti. Úplne iné rysy máme po tridsiadke a výraznejší zlom nastáva po štyridsiatke. Ako sa s nimi vysporiadať?

Hydratácia a kolagén - pokožka musí byť pružná
Pre hladkosť pokožky a jej pružnosť je dôležitý predovšetkým kolagén. Pomáha podporiť regeneráciu tela, zmierňuje a spomaľuje starnutie, dodáva pokožke pevnosť a pružnosť. Pomáha v neustálej obnove kožných buniek. To zároveň znamená, že je pre našu kožu nevyhnutný. Pokiaľ sa budete o svoje telo starať z vonku i z vnútra, vráti sa vám to v podobe zdravšie vyzerajúcej pleti. Možno ho nájsť v chrupavkách, cievach, črevách, medzistavcových platničkách. Jeho nedostatok brzdí hojenie rán, spôsobuje, že svaly a kĺby sú stuhnuté, pokožka starne.


Kolagén je bielkovina, ktorú nájdete prirodzene v:

  • rybách ako je tuniak alebo losos
  • morčacím mäse
  • teľacím mäse (hlavne pečeň)
  • želatíne
  • kapuste
  • produktoch zo sóje


Kyselina hyalurónová udržiava vláčnu pokožku
Dôležitá je vnútorná i vonkajšie výživa pokožky. Ani jednu z týchto zložiek by ste nemali podceňovať.
Pokiaľ chcete docieliť mladistvého vzhľadu pokožky, veľmi účinná je kyselina hyalurónová. Dokáže vyhladzovať vrásky, zvyšuje pružnosť pokožky a spevňuje ju, napína a tým redukuje aj vrásky. Následne je pokožka hydratovaná, vláčna a jemná. Zároveň táto kyselina vie udržať vysokú hladinu kolagénu v pokožke, pomáha pri zdravom raste kožných buniek, podporuje stabilný tón pleti a zdravé kĺby.
Ak chcete mať zdravú pokožku, zaraďte do svojho jedálnička napríklad fazuľu. Obsahuje kyselinu hyaluronovú v prirodzenej forme. Fazule možno konzumovať v akejkoľvek forme.

Vitamín C
Známy aj ako kyselina askorbová. Ochraňuje pokožku pred pôsobením voľných radikálov a zároveň chráni pokožku pred predčasným starnutím. Vitamín C, ktorý je dôležitá živina. Môžeme ho získať z paradajok, melónov, citrusových plodov, zelenej listovej zeleniny, jahôd a zelenej papriky, brokolice.

groceries 1343147 1280 ovocie zelena

Rôzne vonkajšie vplyvy ako znečistené životné prostredia, stres, nezdravý životný štýl, kofeín, alkohol, fajčenie a nedostatok pohybu urýchľuje prirodzený proces starnutia pokožky. Preto je potrebné brať do úvahy všetky tieto faktory a starať sa o pokožku priebežne v každom veku či už správnou kozmetikou, stravovaním, pohybom a podobne. 

ZDIEĽAJTE NÁS