parfumParfumy sú nevyhnutnou súčasťou všedných aj výnimočných dní. Málokto ale pozná príbeh tohto jedinečného doplnku, ktorý síce nie je viditeľný okom, ale výrazne ovplyvňuje to, ako sa cítime či pôsobíme na okolie.

Parfémy sprevádzajú ľudstvo od počiatku veku, respektíve od okamihu, keď človek dokázal rozložiť oheň. Pôvod slova parfém totiž siaha do dávnych dôb a odvodzuje sa od slovného spojenia „per fumum“, čo v preklade znamená „dymom“ alebo „prostredníctvom dymu“. Stopy vôní sú viditeľné vo všetkých starovekých kultúrach – od Indie a Čínu až po Grécko alebo Egypt.


Egyptská kultúra je pretkaná vôňami

Postupom času sa vône niesli nielen priestormi chrámov, ale tiež domami vyšších spoločenských vrstiev. A to ako v podobe vonných olejov, tak aj esenciami, ktoré sa používali do kúpeľa alebo na prevoňanie odevov. Medzi ranné milovníčky vôní patrila Kleopatra, ktorej cestu do prístavu oznamoval ružami prevoňaný vánok od mora. Plachty lodí, na ktorých sa plavila egyptská kráľovná, boli totiž napustené ružovou vodou a vietor tak omamnú vôňu niesol až k pobrežiu. Starí Egypťania ale kúzlu vôní prepadli aj v každodennom živote. Mali dokonca aj vlastného boha vône Nefertuma, vyobrazeného ako muža s lotosovým kvetom na hlave.


Od Bagdadu až do provensálskeho Grasse

Skutočnými majstrami vône sa však stali starovekí Arabi, ktorí vynašli techniku destilácie vôní pomocou vodnej pary. Po celé stáročia potom bolo mesto Bagdad hlavným mestom parfumov, odkiaľ sa vône šírili aj do Európy. Etapa francúzskych parfumov začala v období renesancie v 16. storočí. Francúzska kráľovná Katarína Medicejská v tej dobe založila v meste Grasse prvé laboratórium, v ktorom sa rodili vône. Vtedy sa stal parfém na francúzskom dvore módnym doplnkom. Svojou slabosťou pre parfumy bola preslávená aj britská panovníčka Alžbeta I. A práve vďaka nej je dnes súčasťou korunovačného obradu kráľov pomazanie ambrovým olejom s esenciou ružových kvetov a jazmínu.


Vône ako doplnok

Veľký a posledný prelom v histórii parfumov nastal v 19. storočí vytvorením prvých syntetických vôní. Behom 20. storočia sa potom stali vône súčasťou každodenného života rovnako ako oblečenie, a to bez ohľadu na spoločenské postavenie alebo pohlavie. Dnes vône sprevádzajú mužov aj ženy na každom kroku. Parfumárske remeslo však zažíva nebývalú renesanciu. Stále viac ľudí vníma parfém ako svoje poznávacie znamenie a investuje do niche parfumov. Tieto vône obsahujú tie najkvalitnejšie ingrediencie a znovu zapálili lásku k pravým parfumom aj starobylému remeslu.

Reklamný článok
Zdroj - unsplash.com

ZDIEĽAJTE NÁS