gojiLycium chinensis, Kustovnica čínska, alebo jednoducho - Goji. Goji sú  bobule červeno - oranžovej farby, ktoré pochádzajú z Ázie a v týchto oblastiach sú bežnou súčasťou jedálnička.  Plody Kustovnice sa v čínskej a ázijskej prírodnej medicíne používajú už stáročia a sú považované za liečivú rastllinu, ktorá podporuje dlhovekosť, sexuálnu potenciu a vitalitu.
Prečo sa považuje Goji za "superpotravinu"?


Bobule obsahujú 22 stopových prvkov (napr. železo, zinok, selén,...) a 18 druhov aminokyselín. Tiež v nich nájdeme vlákninu, 11 minerálov a v neposledno rade sú v nej zastúpené vitamíny B1, B2, B6 a C. Obsah vitamínu C je vyšší ako v pomarančoch. Ich jasne červené sfarbenie  naznačuje bohaté zastúpenie karotenoidov a čo sa týka beta karoténu, sú oveľa výdatnejšie ako mrkva.

Ako účinkuje na ľudský organizmus?

Účinkov tohto blahodarného ovocia je viac než dosť. Goji je prirodzeným zdrojom energie, podporuje dlhovekosť, posilňuje imunitný systém a má priaznivý vplyv na činnsoť čriev. Tiež zlepšuje metabolizmus tukov a ak máte problémy s nadváhou, goji podporí i chudnutie.
Stimuluje tvorbu bielych a červených krviniek, normalizuje krvný tlak. Ovocie má tiež vplyv na pokožku, pretože eliminuje kožné problémy.

Ako sa Goji konzumuje?

Goji má príjemnú chuť. Môže sa konzumovať samostatne, ale tiež je skvelé ak sa pridáva do jogurtov, koláčov a šalátov. Čínskou špecialitov je príprava čaju z Goji a je možné zjesť bobule po vylúhovaní. Pre dosianutie blahodárnych účinkov stačí zjesť denne 30 gramov.  

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame