slivkaSlivky ako také určite pozná každý. Chutný, šťavnatý, modrofialový plod plný vitamínov, organickych kyselín, pektínu a samozrejme vlákniny. Slivky boli považované za veľmi výživné ovocie od nepamäti. Dokonca sa našli aj v hrobkách starých Egypťanov. Toto ovocie sa udomácnilo aj v našich končinách.


Navonok celkom obyčajné ovocie, ktoré by nemalo chýbať v našom jedálničku, v kuchyni, ale aj ako vhodný liek. Slivky dokážu rýchlo utíšiť pocit hladu, preto sú vhodné aj ako zdravá desiata alebo olovrant.

Toto ovocie môžeme konzumovať v akomkoľvek stave: surové, sušené, varené, ale i ako chutný kompót. 
Napriek tomu, že neobsahujú veľa Vitamínu C, považujeme ich za minerálnu bombu. Obsahujú totiž minerály ako je fosfor, draslík, vápnik, síra, horčík, a železo.
Slivky obsahuju aj vitamíny skupiny B. Komplex vitamínov B, ktorý je dôležitý pre ľudský organizmus. Je potrebný na zdravú pokožku, nechty, vlasy, dobrú pamäť či zdravé srdce. Kombinácia vápnika a fosforu pôsobí na posilnenie kostí.
Dajte si každý deň 100 g sušených sliviek  a výsledok bude prekvapujúci. V ročnej štúdii, ktorú robili na Oklahomskej univerzite zistili zaujímavý záver. Došlo k výraznému spevneniu kostnej hmoty na chrbtici a ramenách.
Ďalej obsahujú aj vitamín A, ktorý je nevyhnutný pre zdravé oči. Vďaka vitamínu E sú účinné ako prevencia pred rakovinou, majú silný antioxidačný účinok.


slivky2

Mohlo by vás zaujímať : Sušené slivky - skvelý liek na rednúce kosti

Ako všetci isto dobre viete, slivky obsahujú aj značné množstvo vlákniny. Vzhľadom na túto skutočnosť sú účinné v boji proti zápche. Aj dnes sa stretnete s lekármi, ktorý predpisujú slivky ako prírodné preháňadlo na zápchu.

Slivky vám rozhýbu lenivé črevá.

Osvedčený recept radí - večer zaliať 5 sušených sliviek vlažnou vodou a nechať odstáť do rána. Slivky vám do rána zmäknú. Ráno na lačno vypite vylúhovanú šťavu. Zmäknuté namáčané slivky zjedzte.

Kto má rád jogurt, môže si z nich pripraviť chutné raňajky. Zmešajte biely jogurt so slivkami, môžete pridať aj ovsené vločky a vyprázdňovací účinok sa určite do niekoľkých hodín dostaví.


Slivky sú účinnou pomôckou pri nadváhe, sú viac ako z dvoch tretín tvorené vodou. Dokážu napomôcť k čisteniu organizmu a zároveň ho zbavujú nadmerného množstva tuku. Navyše nepatria medzi kalorické bomby. Napriek tomu, že sú výrazne sladké, majú nízky glykemický index – na 100 g ovocia majú len 210 kJ.

 

 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame