deti a sportAsi každý rodič je rád, ak jeho dieťa dáva prednosť aktívnemu pohybu, pred pasívnym sedením za počítačom alebo pred televízorom. Žiaľ, v dnešnej dobe je pre deti oveľa ľahšie podľahnúť práve pasívnym zdrojom zábavy.

Lákadlá, ktoré im ponúkajú smartfóny, sociálne siete a herné konzoly, nie je jednoduché prebiť. Aby ste svoje dieťa dostali od obrazoviek k tomu, aby začalo športovať, nebudú stačiť iba plané reči. Je potrebné sa obrniť pevnými nervami, disciplínou a ochotou nevzdať sa.

Tu je pár našich rád, ako motivovať dieťa k športovaniu:

Choďte príkladom

Rodičia sú vždy vzorom a deti podvedome opakujú veci, ktoré u vás vidia. Nie je preto nič lepšie, ako na vlastnom príklade ukázať, že šport je užitočný a prospieva.
Pokiaľ sami športujete, dieťaťu príde úplne automatické, že začne aj ono. Situáciu berie tak, že takto sa to robí, toto je „normálne“ a vy vďaka tomu oveľa ľahšie dosiahnete, aby začalo športovať aj ono. Tak šup zo stoličky a trénovať.

Budujte vzťah k športu

Súvisí to s vyššie spomenutým bodom. Ak však z nejakého dôvodu už aktívne športovať nemôžete, netreba hádzať športové náčinie do žita. Vezmite svoje ratolesti aspoň do hľadiska a pozrite si spolu nejaké športové zápolenie.

Atmosféra, ktorá na športoviskách panuje má čarovnú moc chytiť za srdce a ak budete napríklad pravidelne navštevovať florbalové zápasy, vaše dieťa si to raz určite bude chcieť vyskúšať na vlastnej koži. Nenadarmo však hovoríme o pravidelnosti. Nestačí ísť raz za rok. Snažte sa ísť s dieťaťom na nejaké podujatie aspoň raz za týždeň.

Tip: Práve florbal je veľmi zaujímavý, keďže ho deti (hlavne chlapci) zvyknú milovať a zároveň tento šport veľmi nezaťaží rodinný rozpočet, čo ocení nejeden rodič. Začať s florbalom nie je nič zložité. Na začiatok stačí len kúpiť florbalku a prísť na trening.

Športujte spoločne

Opäť to súvisí aj s vašim športovaním. Je síce super, ak ste aktívny športovec a každý deň trénujete, no budete mať oveľa väčší úspech, ak svoje dieťa sem tam vezmete so sebou a celý tréning mu prispôsobíte.

Ak dokážete premeniť aj nudnejšie činnosti na zábavnú hru, ktorú zvládnete obaja, prakticky ste vyhrali. Výhod takého postupu je nespočetné množstvo. Strávite čas so svojimi deťmi, zmysluplne mu vyplníte čas a môžete mu ukázať, ako sa veci robia správne.

šport rodičia deti - športujte spoločne

Oceňujte snahu nielen výsledky

Azda najväčšia bolesť rodičovského chcenia. Mnoho rodičov si cez svoje deti kompenzuje svoje nenaplnené sny a tlačí na svojho potomka až príliš. Od malých detí sa dnes chce, aby porážali ostatných, vyhrávali a nehľadeli okolo seba. Pritom v detskom veku by nič nemalo byť nadradené čistej radosti z hry.

Treba si uvedomiť, že z vášho dieťaťa nemusí byť ďalší Ronaldo, Federer alebo Hossa. Vyhrali ste už vtedy, ak sa každé ráno bude tešiť na tréning. Chváľte ho za akúkoľvek snahu na sebe pracovať. Aj cesta môže byť cieľ.

Nepovoľujte v rozhodnutiach

Byť prísny na svoje dieťa býva ťažké. Predsa len aj rodičia sú len ľudia a pohľad smutných detských očí vie riadne otriasť aj najpevnejšími rozhodnutiami. Treba však naozaj rozlišovať či je neochota dieťaťa ísť na tréning skutočne založená na reálnych faktoch, alebo len na lenivosti.

Majte vždy pochopenie, ak je dieťa choré alebo skutočne preťažené, ale buďte pevný a trvajte na dodržaní disciplíny vždy keď nie je dôvod nejsť na tréning. Zlé počasie, nie je pádny argument na to, aby dieťa nemohlo ísť do haly na tréning. V konečnom dôsledku aj takto učíte dieťa disciplíne a spoľahlivosti. Vštepte mu do života tieto dve vlastnosti a bude z nich ťažiť celý život.

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame