bolest ramenneho klbu mProblémy s ramenom dnes trápi veľký počet ľudí. U klientov nášho rehabilitačného centra ide o bežný problém. Ak ste jedným z ľudí, ktorí tento problém majú, v tomto článku vysvetlíme, ako k bolesti dochádza a čo Vám pomôže.

 

Ramenný pletenec je zložený z niekoľkých kĺbov. Najpohyblivejší z nich je práve ramenný kĺb. To, že je najpohyblivejší, má za dôsledok, že nám umožňuje dosiahnuť rukou takmer na ktorékoľvek miesto na tele. Vďaka zloženiu ramena dokážeme vyvinúť dostatočnú silu na vykonanie rôznych fyzických aktivít. Veď nosiť nákupné tašky alebo dvíhať rôzne bremená potrebujeme takmer každý deň.

masaz bolest ramenneho klbu3Medzi ramenný pletenec zaraďujeme kľúčnu kosť, lopatku a ramennú kosť. Kľúčna kosť sa nachádza spredu, je voľne hmatateľná po celej svojej dĺžke. Lopatka sa nachádza naopak na zadnej strane, vo výške druhého až siedmeho rebra. Ramenná kosť je dlhá, rozlišujeme na nej telo, horný a dolný koniec.

S bolesťami ramenného kĺbu sa môže spájať pojem „nestabilné rameno“. Veľmi často sa stáva chronickým ochorením a rado sa vracia. Nestabilné rameno môže nastať napríklad mikropoškodením stabilizátorov ramena alebo puzdra. Rameno sa môže postupne uvoľňovať, čoho dôsledkom sú bolesti ramenného kĺbu.

Veľmi dôležitá pre správne fungovanie ramenného kĺbu je svalová balancia. Ak niektorý sval v oblasti ramena ochabne a druhý sa skráti, hovoríme o tzv. svalovej dysbalancii. Preto je treba dbať dôraz na správne používanie ramena, aby nedošlo k nevhodnému zaťaženiu, resp. preťaženiu.

Prečítajte si aj: Bolesti chrbta svalov a kĺbov

Veľké množstvo pacientov sa určite stretlo pri bolestiach v oblasti ramena aj s obmedzením rozsahu pohyblivosti. Dôležité je tento stav stabilizovať a následne zlepšiť, aby sa rozsah pohybu ďalej nezmenšoval.

Svoje miesto pri rôznych diagnózach spojených s bolesťami v oblasti ramena má fyzioterapia. Tá by sa mala skladať z cielených cvičení, ktorá by mali postupne zmenšovať, až úplne odbúrať bolesti v ramene, resp. v jeho oblasti. V niektorých prípadoch je možné aplikovať na ramenný kĺb aj elektroliečbu a využiť napr. jej protibolestivý účinok.

V niektorých prípadoch môžu bolesti ramena pochádzať aj z krčnej chrbtice, alebo zo zlého držania tela. Preto je na začiatku terapie veľmi dôležité správne diagnostikovať, kde sa samotný problém nachádza, aby sa čo najskôr začala riešiť príčina bolestí v oblasti ramena, alebo priamo v ramennom kĺbe.

masaz bolest ramenneho klbu

My v RehablKinik Vám poskytneme všetky tieto úkony, aby ste sa vyhli bolestiam ramena pomocou liečby alebo aj prevencie.

 

Autor: rehabilitačná klinika Rehab Klinik, Bratislava-Rača

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame