bolave nohyNepríjemná bolesť nôh môže trápiť preto, že ste to prehnali s obiehaním obchodných centier, ale pokojne aj kvôli nekvalitnej obuvi. Existuje mnoho dôvodov, ktoré vám možno ani nenapadli.

 

Ostrá špička, vysoké opätky

Príliš vysoké opätky síce robia nohy neodolateľnými, no príliš im neprospievajú. Opätky vyššie ako 6 cm môžu spôsobiť až sedemnásobne vyšší tlak na brušká chodidiel než nízke topánky. Nevraviac o nebezpečenstve stresovej zlomeniny či vyvrtnutého členku. Topánky s ostrou špičkou síce pekne predlžujú nohy, no stačí, aby ste mali len nepatrne vybočený palec a bolesť nôh je na svete. Navyše, ak máte genetickú predispozícii na vznik halluxu, tak sa vám môže kvôli takýmto topánkam rozvinúť.

Úplne zlá obuv

Bolesť nôh toho môže v spojení s vašimi topánkami spôsobovať omnoho viac vecí. Napríklad, ak sú malé alebo príliš úzke. Pri nakupovaní teda obuv skúšajte naozaj dôkladne. Nevhodná je tiež aj príliš tenká podrážka.

Nepreťahujete nohy

Poučku o tom, že sa máte pred cvičením aj po ňom poriadne ponaťahovať, ste už určite počuli. Ak cvičíte veľa, skutočne ju neberte na ľahkú váhu. Ak poriadne nepreťahujete nohy a zároveň vás bolia, možno trpíte zápalom tkaniva chodidiel.

Pribrali ste alebo schudli?

Ak ste pribrali, tak sa vaše svaly pomaly naťahujú, a ak ste zase schudli, potom sa sťahujú. V každom prípade sú vaše nohy zvyknuté na inú záťaž. Na tú novú si tiež musia najskôr privyknúť.

Zarastený necht

Možno banalita, no dokáže narobiť poriadne peklo. Ak sa vám trochu nevydarila pedikúra a necht ste zastrihli viac ako je zdravé, môže vám zarastať, a tým spôsobovať bolesť. A to najmä vtedy, ak sa snažíte nohy vopchať do tesných topánok.

Ploché nohy, vysoký oblúk

Bolesť nôh môže spôsobiť aj ich prirodzený tvar. Ploché nohy spôsobujú, že nadmerne namáhate väzy na vnútornom členku. V prípade vysokého oblúku zase na vonkajšej strane. Tu sú riešením špeciálny topánky, prípadne vložky.

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame