yoga 77111Vyskúšali by ste radi jogu, ale neviete aký typ si vlastne vybrať? Jogové štúdiá dnes ponúkajú toľko jogových techník, že sa v tom strácajú nielen začiatočníci. Čo si od jogy sľubujete? Snažíte sa odreagovať, zlepšiť kondičku alebo unaviť, aby ste mohli v noci konečne pokojne a rýchlo zaspať? Zoznámime vás s najpopulárnejšími štýlmi jogy západných Európanov a vysvetlíme, pre koho sú najvhodnejšie. Čítajte ďalej!

 

Čo sa za jogou skrýva?

meditácia

Joga je harmonické cvičenie, ktoré skvele otuží a zároveň upokojí. Lásku, po ktorej neustále voláme a túžime a mnohokrát nenachádzame, možno nájdete pomocou jogy v sebe samotných.

Je dôležité spomenúť, že sa nejedná o žiadne náboženstvo či sektu. Joga je prastaré indické, filozofické a meditačné cvičenie. Bohužiaľ na Západe sme ju poňali prevažne ako nový štýl fyzického cvičenia a vnímame ju skôr ako aktuálny trend.

Iba človek, ktorý si o joge naštuduje aj teóriu, môže pochopiť jogu ako celok, spojenie tela i duše. Avšak, aj keby vás nepriťahovalo hlbšie poznanie jogy, odporúčame ju cvičiť už len pre jej priaznivý vplyv na fyzické zdravie a zlepšenie kondície.

 

Obľúbené štýly jogy

* Hathajoga

Necvičili ste už dlhšiu dobu a máte pocit, že vaša kondícia je na bode mrazu? Potom je hatha joga to pravé. Cviky sú vykonávané pomaly, takže si vedome pretiahnete a spevníte celé telo. Je vhodná pre všetky vekové kategórie.

Pomôže vám spoznať vaše fyzické limity a možnosti. Uvoľníte stuhnuté časti tela, naučíte sa správne a zdravé prevedenie pozícií a držanie tela. Zameriate sa tiež na prácu s dychom a uvoľníte svoju myseľ pomocou relaxácie. Naučíte sa pracovať so svojím telom, rešpektovať a nadviazať s telom i mysľou láskavý kontakt.

* Power joga

Ste zabehnutý športovec a očakávate od cvičenia maximálny fyzický výkon? Potom je power joga pre vás to pravé. Je vhodná pre všetkých, ktorí túžia schudnúť alebo si spevniť postavu. Pri tejto lekcii sa príjemne zapotíte a posilníte vnútorné i vonkajšie svaly.

Power joga nie je "prísna" v pravidlách a filozofickom poňatí, je teda opakom klasickej jogy. Cvičíte v rýchlom a dynamickom tempe, pozície vykonávate v niekoľkých sekvenciách a každá z nich sa venuje určitej telesnej partii.

* Kundaliná joga

Potrebujete do svojho života vniesť poriadnu dávku energie, chcete si zlepšiť imunitu alebo uvoľniť a precvičiť stuhnutý chrbát? Nenechajte sa zmiasť názvom "kundaliný". V jogínskom preklade totiž znamená "stočený had". Tento symbol poukazuje na prebúdzanie energie, ktorá stúpa pozdĺž našej chrbtice naprieč celým telom, rovnako ako u spomínaného hada.

Cvičenie je rytmické a dynamické, pracuje sa s čakrami a dráhami, ktorými prúdi energia. Kladie dôraz na dychové cvičenia, meditácie a spievanie mantier, ktoré pomocou zvukových vibrácií harmonizujú telo i myseľ.

* Lunch joga

Vraciate sa z práce domov uťahaní a vaša myseľ nevie vypnúť a sústrediť sa na iné veci ako pracovné úlohy? Lunch joga je skvelým spôsobom, ako pre seba urobiť počas dňa niečo navyše a odľahčiť situácie, v ktorých máme sklony všetko dramatizovať.

Lekcia môžu mať zakaždým inú tému a zameriavať sa na konkrétne problémy. Stretnete sa napríklad s cvičením pre posilnenie chrbtice, aktivujete tráviace ústrojenstvo alebo otvoríte bedrá. Opäť sa zameriate na prepojenie pozornosti dychu a vnútorné koncentrácie.

* Sivananda joga

Ste so sebou spokojní a chcete sa zamerať na zachovanie súčasného stavu zdravia v súlade s vašou mysľou?

Sivananda joga vychádza z princípov hatha jogy a je založená na 5 princípoch:

1. Cvičenie pozícií
2. Dychové cvičenia
3. Zdravá strava
4. Pozitívne myslenie
5. Relaxácia a meditácie

Lekcie sa skladajú z 12 základných pozícií, ktoré zahrejú organizmus a otvárajú energetické kanály. Pomôže odbúrať problémy s chrbticou, posilníte kosti, stimulujete krvný obeh, naučí vás hlbokú meditáciu, chamtovanie (spievanie) a dychové cvičenia.

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame