lyzovanieČi máte lyže Rossignol, Elan alebo Atomic, ak sa chcete stať dobrým lyžiarom, musíte splniť niekoľko základných princípov, musíte prejsť od základov k pokročilejšiemu lyžovaniu a postupným neustálym trénovaním sa z vás stane dobrý lyžiar. Žiadna značka lyží sama o sebe z vás lyžiara neurobí.


A to platí v každej jednej oblasti. Nepochybne potrebujeme pri každej činnosti prejsť určitými fázami, alebo stavmi, či kondíciami. A tie sú rovnaké, či ide o šport, nové zamestnanie, vzťahy, alebo nové hobby, alebo novú dietu... Poznáte to známe "šťastie začiatočníka"? Áno, stáva sa to, pretože nadšený začiatočník netuší, čo všetko ešte nevie. Na začiatku totiž človek s plným nadšením začína niečo nové. Oblasť, v ktorej "neexistoval" je zrazu tu, plná nových vecí.

Povedzme, že ide o to už spomenuté lyžovanie. Nový lyžiar obvykle všade s nadšením rozpráva, že sa stal lyžiarom, opisuje, aké je to fajn, potom začne hľadať podobne "nakazených", prihlási sa do skupín s rovnakým zameraním, zisťuje, čo je najlepšie robiť na svahu, aké správne techniky používať, lyžuje a zlepšuje sa. No a potom zrazu bác, prvé pády a nezdary a tie lyže, ktoré kúpil možno neboli tou najlepšou voľbou, možno by potreboval iné. Zrazu je to akési "nebezpečné" a komplikované.

Tu mnohí skončia. A pritom by si stačilo uvedomiť, že je to úplne prirodzené, že v každej novej oblasti činnosti nás nebezpečenstvo postihne, pretože o tej oblasti ešte nevieme dostatočne veľa pre normálne fungovanie. Kľúčom je nevzdať sa, zvládnuť situáciu a nebezpečenstvo v nej a potom sám pre seba prijať a nastaviť pevné pravidlo, ktoré zabráni tomu, aby sa podobná situácia v budúcnosti opakovala. A potom pokračovať a trénovať, prejsť akýmsi stavom núdze a stále vytrvať, až kým sa z toho nestane normálna činnosť. Toto je kľúč k úspechu.

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame