vitiligo ochoreniePrejavuje sa výskytom bielych škvŕn na koži. Vitiligo je časté ochorenie, ktoré sa dá liečiť do úspešnej miery.

Na tele sa môžu vyskytnúť biele škvrny. Označujú sa ako depigmentácia a ich vznik je zapríčinený deštrukciou pigmentových buniek v určitej časti kože. Vyskytujú sa zvyčajne na tvári, rukách alebo chrbáte. Nemusia však nutne signalizovať prítomnosť vážnejšieho ochorenia.

Biele škvrny sú prejavom viacerých ochorení – medzi nimi sú vitiligo, hypertyreóza a iné choroby endokrynného systému. Vyskytnúť sa môžu aj v prípade zranenie alebo očkovania. Ak však externá príčina nie je, treba hľadať ich pôvod.

liecenie vitiligoOchorenie sa môže prejaviť výskytom viacerých malých škvŕn alebo postihnutím väčšej oblasti tela. Ak ide o škvrny na menšej ploche kože, tak hovoríme o lokalizovanom vitiligu. Ak sa vyskytujú na tvári alebo končatinách, vtedy ide o generalizované vitiligo. Škvrny môžu zabrať až 80% tela – vtedy je to už univerzálne vitiligo.

Niekedy sa môže vyskytnúť malá biela škvrna, ktorá sa postupom času rozšíri, inokedy sa zase môžu viaceré škvrny spojiť do väčšej škvrny.


Čo je vitiligo

Ide o ochorenie, ktoré sa prejavuje výskytom menších bielych škvŕn na tvári či na horných končatinách. Príčinou ich vzniku je zánik melanocytov. Pri výskyte týchto škvŕn je potrebné sa vyvarovať slnečnému žiareniu, pretože škvrny môžu svrbieť.

Ochorenie nie je prenosné. Škrvny nebolia, nesvrbia ani nevyvolávajú ďalšie nepríjemné pocity. Sú preto skôr estetickým problémom, ktorý však stále nemožno brať na ľahkú váhu. Navyše, aj menšia zmena na koži môže mať vplyv na psychiku.

Škrvny sa obvykle nachádzajú na tých miestach na tele, ktoré najviac vystavujeme slnečnému žiareniu. Neraz sa však môžu objaviť aj vo vlasovej časti. Ak sa vyskytnú práve tam, tak sú vyrastajúce vlasy svetlé alebo biele. Ak by sa škvrna nachádzala napr. na mieste obočia alebo fúzov tak by aj tieto mali svetlejšiu farbu.


Príčiny výskytu

Ochorenie sa obyčajne vyskytuje okolo 20. roku života u mužov i žien. Príčinou môže byť autoimunitná reakcia - imunitný systém vtedy tvorí protilátky bojujúce proti vlastným pigmentovým bunkám. Pri vitiligu sa niekedy vyskytujú aj ďalšie autoimunitné ochorenie ako napr. lupienka. Inými príčinami môžu byť infekcie, silné opálenie, stres alebo aj dedičnosť.

vitiligo priciny

Ako prebieha liečba vitiliga?

  • Keďže nie je miesto výskytu škvŕn chránené pred pôsobením slnečného žiarenie, cieľom liečby je tzv. repigmentácia. Liečenie prebieha formou glukokortikoidov, prípadne lokálnej PUVA terapie, modernej laserovej terapie alebo cez aplikovanie prípravkov priamo na miesto výskytu. Výsledky však môžu byť u každého s týmto ochorením odlišné. Výber formy závisí od miesta výskytu, jeho rozsahu, doby výskytu a napokon aj od fototypu kože. Pri výskyte týchto škvŕn by nemali odkladať návštevu lekára kvôli včasnej diagnóze.

autor: redakcia
foto: pexels.com

ZDIEĽAJTE NÁS