covid rozhovor lekarLekár Oleksandr Olashyn hovorí o ochorení COVID-19 a o možných následných komplikáciách spojených s touto chorobou.

Každý človek je jedinečný a každý organizmus je iný. Podaktorí pacienti sa z COVID-19 zotavujú rýchlo, bez výraznejších problémov, niektorí však potrebujú omnoho viac času na rekonvalescenciu. Niekedy to môže trvať dokonca mesiace a stále sa necítia v poriadku. V mnohých prípadoch sú na tom pacienti horšie ako krátko po nakazení. Preto nieje možné porovnávať jednotlivé priebehy a naozaj sledovať jednotlivé príznaky.
Následky prekonania COVID-19 môžu byť od srdcových problémov až po celoživotné poškodenie pľúc, preto netreba svoj zdravotný stav podceňovať. Vie o tom svoje aj lekár Oleksandr Olashyn, ktorý pôsobí v internej ambulancii v Medmedical Klinik.

Pán doktor, pracovali ste priamo s osobami pozitívnymi na COVID-19?

V dnešnej dobe je ťažké si predstaviť lekára, ktorý by s takýmto pacientom neprišiel do kontaktu. Stretával som sa nimi, keď som pracoval v nemocnici, ale aj teraz v ambulancii. Takýmto pacientom sa nedá vyhnúť. Na ambulancii často vidíme aj pacientov po prekonaní COVID-19 a, samozrejme, mali sme tu aj takých, ktorých sme zachytili ako pozitívnych.

Ako to vyzerá na urgentnom príjme?

Na urgente už nejakú dobu nepracujem. V nemocnici som skončil v polovici novembra a odvtedy pracujem v ambulantnej starostlivosti. Na urgentnom príjme bola vždy ťažká práca, pretože je tam lekár, ktorý sa za jednu službu musí nespočetne veľakrát prezliekať medzi príjmami pacientov, lebo lekár nikdy nevie, či ten pacient nie je náhodou pozitívny. Pamätám si z urgentu ako veľký problém to, že ľudia nehovorili pravdu - zatajovali či boli niekde odcestovaní, či boli v styku s podozrivým či potvrdeným pacientom na COVID-19. Toto zavádzanie vždy malo nejakú dohru a mnoho kolegov sa nakazilo práve takouto cestou. Na urgente je to naozaj ťažké, pretože tam prvotne prichádza pacient a jeho stav je vo väčšine prípadov vážny.

medmedical interna ambulancia1

Je alebo nie je COVID-19 nafúknutá bublina?

Nepoznám lekára, ktorý by na túto otázku odpovedal, že to je nejaký výmysel. Keď je to človek, ktorý pracoval alebo pracuje v zdravotníctve a stretol sa s pozitívnym pacientom, ktorý má ťažkosti. Kto videl a stretol pacienta s COVID-19, ten vie, čo to je. Pozná ten stav, keď sa pozerá, ako sa človek dusí, ako človek slabne. Za jednu službu urobí tri telefonáty. Niekedy viac – niekedy menej a oznámi niekomu, že tento dotyčný pacient sa domov nevráti, pretože podľahol tejto chorobe. Potom je vylúčené, že človek, ktorý toto videl môže povedať, že je to len bublina.

Veľký problém je u tých, ktorí mali asymptomatický priebeh - oni ťažko uveria tomu, že niekto niekde to ťažko znáša a situáciu zľahčujú. To percento (cca 10%), čo COVID-19 znáša horšie nie je až také vysoké, ale keď to zoberieme globálne z počtu nakazených, zrazu ide o obrovské číslo tých, ktorí COVID-19 znášajú horšie.

Aký je najčastejší priebeh tohto ochorenia?

Priebeh tohto ochorenia býva ľahký, ale aj ťažký. Niektorí nemajú žiadne ťažkosti, niektorí mierne ako pri bežnej chrípke. Iní sú však napojení na pľúcnu ventiláciu či dokonca podľahnú tomuto ochoreniu. Takže tento priebeh nie je nejaký klasický, že všetci majú rovnaké príznaky. Chvála bohu, že pri tom obrovskom počte pacientov má iba malé percento ťažkosti, ale aj to malé percento je obrovský počet pacientov. Priebeh môže byť naozaj rôzny – pacienti môžu mať neurologické ťažkosti, bolesti hlavy, dokonca cievne príhody, často sa stretávame s tráviacimi ťažkosťami, dýchacími problémami, hematologickými. Pozoruje sa zvýšená tvorba zrazenín…

Teraz už skoro každý pozná niekoho, kto prekonal COVID-19. Môžu nastať komplikácie aj po prekonaní tohto ochorenia, keď mala osoba len mierne príznaky?

Čo sa týka komplikácií po COVIDE-19, sú rôzne štúdie, kde dokonca aj pacienti s miernym priebehom, ktorí mali napr. iba stratu čuchu a chute a uzdravili sa relatívne rýchlo, mali následne komplikácie. V prevahe to boli mladé ženy vo veku okolo 40 rokov. Prejavovali sa komplikácie ako búšenie srdca, bolesti hlavy, nechutenstvo, celková slabosť, srdcové ťažkosti, tráviace ťažkosti, kožné prejavy, vypadávanie vlasov…

medmedical interna ambulancia2

Čoho sa máme vyvarovať po prekonaní koronavírusu?

Rozhodne netreba podceňovať situáciu. To, že nejaký pacient prekonal COVID-19 neznamená automaticky, že nebude mať komplikácie. Tak isto netreba hľadať ten COVID-19, nech ho dostanem a nech to už bude za mnou. Riziko, že budú nejaké komplikácie skutočne existuje. Opäť sa budem opakovať – aj keď to bude aj malé %, ale pri tom počte nakazených je to obrovský počet ľudí. Netreba sa nejako preceňovať - keď pociťujeme ťažkosti, že sa napríklad ťažko dýcha, keď prejdem po miestnosti a musím si oddýchnuť, alebo vybehnem na poschodie a cítim búšenie srdce. Netreba sa ponáhľať, nebežte hneď do práce, však to bola iba chrípka. To nebola chrípka – to bol COVID-19 a môžu byť potom naozaj ťažkosti, ktoré sa budú ťažko liečiť. Treba na to myslieť a dávať si pozor a nepreceňovať svoje sily.

Po prekonaní COVIDU-19 by som sa mal dať nejako špeciálne vyšetriť?

Či to je internista, či to je obvodný lekár, neurológ či iný lekár, pri každom príznaku musí lekár myslieť aj na to, že to môže byť komplikácia zapríčinená COVID-19. Keď sa bude na to myslieť, tak potom sa to neprehliadne. Nesmieme zabúdať na to, že to môže byť spojené s predchádzajúcim stavom.

Ako dlho môže mať človek tieto ťažkosti?

To zatiaľ nikto nevie. Je to nové ochorenie, poznáme ho relatívne krátko, takže nejaké dlhodobé predpovede čo bude tak o dva, tri, päť, desať rokov... to zatiaľ nikto nevie. Pri komplikáciách vždy treba upozorniť lekára na to, že ste prekonali toto ochorenie a problémy môžu byť s tým spojené.

Je dobré ísť na komplexné vyšetrenie?

Áno, v prípade, že sa objavia akékoľvek ťažkosti, či to sú dýchacie ťažkosti – sťažené dýchanie, chronický kašeľ. To je jedna z takých najčastejších a veľmi závažných komplikácií, ktoré môžu vzniknúť. Taktiež ak pociťujete búšenie srdca, bolesti na hrudníku, chronickú únavu, bolesti kĺbov, celkovú slabosť alebo iné, treba sa dať vyšetriť. Môže to mať súvislosť s ochorením COVID-19, preto to netreba podceňovať. Včasná diagnostika je dôležitá a vo veľkej miere úspešná.

covid komplikacie2

Aký máte názor na očkovanie - áno alebo nie?

Nie som infektológ ani epidemiológ či virológ. Poviem vám to ako obyčajný človek. Teraz sa topíme v akomsi covidovom oceáne. Keď to nie sú vyslovene zdravotné problémy, tak sú to problémy ekonomické, sú to preťažené nemocnice. Postihnutý je nejakým spôsobom každý z nás. Keď sa topíme v tomto oceáne a príde nejaká loď, ktorá dá pomocnú ruku, samozrejme nemôžeme mať úplnú istotu, že to nebude nejaký pirát, ktorý potom bude od nás vymáhať výkupné, nemôžeme mať istotu. Ale nepoužiť toto a radšej sa utopiť to by nebolo správne riešenie. Takže keď je cesta, ktorá sa teraz ukazuje ako pomocná ruka pri topení, tak tú cestu treba využiť a treba sa zaočkovať. Ak sa chcete spýtať či sa idem očkovať, áno idem sa aj ja zaočkovať :-)

Celosvetová pandémia nám všetkým zásadným spôsobom zmenila životy. Obmedzila nás v pohybe, pričom odporúčané opatrenia nedokázali redukovať nárast infikovaných. Preto naďalej platí, že základom je nosenie rúška, dezinfekcia rúk, dodržiavanie odstupov a obmedziť návštevy a stretávanie sa so známymi. Imunitu vám posilní dostatočné množstvo ovocia a zeleniny. Pri akýchkoľvek ťažkostiach kontaktujte lekára.
Neexistujú dlhodobé dôkazy o tom, že prekonanie COVID-19 znamená, že ste imúnni voči jeho opätovnému získaniu, preto to isté platí aj pre tých, ktorí toto ochorenie už prekonali. 

autor: redakcia
foto: Medmedical Klinik, pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS