Je to zápalové ochorenie mozgu a mozgových blán. Inkubačná doba po prvé príznaky je pomerne rýchla 1 až 28 dní po prisatí kliešťa. Encefalitídu spôsobuje vírus, ktorý sa nachádza v tele hlodavcov ale i väčších zvierat, ale hlavným prenášateľom tohto vírusu sú kliešte.
Človek sa môže nakaziť aj pri konzumácii nepasterizovaného mlieka a mliečnych výrobkov.
Nákazu môžu prenášať myši, zajace, veveričky, líšky, jazvece, srnce, ovce, kozy ale i hovädzí dobytok, psy a mačky. Ochorenie nieje prenosné z človeka na človeka.
Kliešťová encefalitída prebieha v dvoch fázach.
V prvej fáze ktorá trvá 1 - 28 dní sa nákaza veľmi podobá ochoreniu dýchacích ciest alebo chrípke s vysokými horúčkami, sprevádzaných nechutenstvom a črevnými ťažkosťami. Nastáva bezpríznakové obdobie ktoré trvá 1 - 20 dní.
Po tomto relatívnom kľude nasleduje druhá oveľa závažnejšia fáza. U pacienta naskočí pomerne vysoká teplota, intenzívne bolesti hlavy, zvracanie, stuhnutie šije, svetloplachosť, poruchy vedomia, apatia, závrate a ďalšie príznaky ktoré sú špecifická pri postihnutí centrálneho nervového systému.
Vírus kliešťovej encefalitídy vyvolá zápal mozgových blán, ku ktorému sa niekedy pridruží aj zápal mozgu. Následky môžu byť trvalého rázu ako je obrna, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, depresie, znížená výkonnosť, ale nedá sa vylúčiť ani fatálny koniec (úmrtie).
Pri ľahšom priebehu je možné aj úplné vyliečenie.
V prípade potvrdeného nálezu infekcie kliešťovej encefalitídy sa odporúča odbúrať stres a fyzickú námahu. Podporiť obranyschopnosť organizmu zvýšeným príjmom vitamínov.
Účinná prevencia
Kliešťovej encefalitíde je možno predchádzať preventívnym očkovaním. Vakcína sa podáva v troch dávkach, účinok trvá po dobu troch rokov a predstavuje veľmi spoľahlivú ochranu.
Rebecca