rusko plet starostlivostV dobe, keď seba a okolie chránime rúškom si pleť vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Poradíme, ako sa o ňu starať.

Pleť, ktorá je ukrytá pod rúškom je namáhaná viac ako za bežných okolností. Nosenie rúška predstavuje záťaž nielen ak už trpí niektorým dermatologickým problémom, ale aj vtedy keď jej je stav obvykle normálny.

Dýchaním do rúška nám rýchlo zvlhne. Potením sa rozširujú póry, ktoré sa potom upchajú mazom. Na pokožke sa v takomto prostredí množia baktérie, ktoré potom spôsobujú problémy. Suchá alebo citlivá pleť sa pod rúškom môže podráždiť a vysušiť, na aknóznej pleti sa môže znásobiť výskyt vyrážok. Ďalším prejavom podráždenia môžu byť pľuzgieriky a chrastičky.


plet rusko kremAko sa o pleť starať?

Vo všeobecnosti sa odporúča obmedzenie alebo úplné vynechanie makeupu a pravidelné čistenie a hydratovanie pleti. Na čistenie by sa mal použiť jemný gél – prostriedok by nemal pleť vysušiť. Na hydratovanie je vhodné použiť krém, ktorý pokožku chráni a pôsobí protizápalovo. Ideálne je ak obsahuje vitamíny, napr. E, B3 alebo B5. Denný krém by mal mať skôr jemnejšiu konzistenciu a mali by ste mali siahať častejšie v priebehu dňa, aby ste zabránili vysušeniu. Nočný môže byť hutnejší a mal by ju pomôcť zregenerovať. Pleti padnú vhod aj výživné masky alebo hydratačné pleťové sérum. Na osvieženie môžete použiť kvetinové vody, napr. ružovú. Nezabúdajte ani na hydratovanie pier.

  • Pleti prospeje, ak nosíte bavlnené rúško, ktoré je jemnejšie a lepšie saje vlhkosť. Ak rúška musíte nosiť počas viacerých hodín, meňte ich každé 2-3 hodiny a pravidelne ich perte. Medzi obmieňaním rúšok dajte pleti aspoň malú prestávku, aby sa mohla nadýchnuť.


Dermatitída a rúško

Rúško môže zhoršiť stav pleti tým, ktorí zápasia napr. s dermatitídou alebo akné. Pri dermatitíde sa môže pleť pod rúškom zhoršiť tak, že sa pleť rozdráždi a začervená, môžu sa na nej objaviť aj pľuzgieriky. Pomôcť môže ochranný krém Dermasoft, pleť by sa však naďalej mala ošetrovať odporúčanými prípravkami. Ak problémy neustupujú, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.

Vyskytnúť sa môže aj kontaktná dermatitída, ktorá sa prejaví začervenaním a pálením alebo svrbením na miestach, kde sa rúško dotýka pokožky. V tomto prípade môže pomôcť zinková masť.

plet rusko akne

Ako pomôcť aknóznej a suchej pletí?

Trpí aj pokožka so sklonom k akné. Pod rúškom sa v zvýšenej miere tvorí maz, ktorý upcháva póry. Potrebné je nosenie bavlnených rúšok, aby pokožka mohla dýchať. Na zapálené miesto sa môže aplikovať zinková masť, čajovníkový olej, gél s aloe vera alebo iný antiseptický prípravok. Agresívnejším prípravkom sa však skúste vyhnúť. Antibakteriálna masť sa môže použiť aj pri výskyte kožných infekcií, ktoré sa prejavia škvrnkami v kútikoch okolí úst alebo na brade.

Suchej a citlivej pleti pomôže pravidelná hydratácia. Použiť sa môžu aj prípravky, ktoré obsahujú napr. kyselinu hyaluronovú, panthenol alebo aloe vera či iné ukľudňujúce zložky. Vhodné môžu byť aj krémové masky alebo bambucké maslo.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS