bigstock Doctor in dieting concept with basta01Glutén. Strašiak modernej doby, ktorý spôsobuje problémy čoraz väčšej skupine ľudí. Za intoleranciu na glutén, respektíve lepok, stojí ochorenie s názvom celiakia. Viete, ako sa vyšetruje?

Autoimunitné ochorenie celiakia postihuje tenké črevo a ovplyvňuje jeho schopnosť prijímať a spracovávať niektoré látky, najmä bielkoviny z obilných zŕn – glutén, teda lepok. Prítomnosť týchto látok v tele vyhodnotí váš organizmus ako rizikovú a začne sa proti nim brániť, čo spôsobuje zdravotné komplikácie a nepríjemnosti.

Diagnóza – celiakia

Ak chcete zistiť, či trpíte celiakiou, máte viacero možností, no vždy je najistejšie navštíviť odborníka. Lekár vás vyšetrí, respektíve vám odporučí najpresnejšie možné vyšetrenia, ktorých výsledky budú vyhodnocované v laboratóriu. Než sa však pozrieme bližšie na typy lekárskych vyšetrení, prejdime si možnosti, ktoré môžete zrealizovať aj doma.

bigstock Gluten Intolerance Concept Yo 232610635 basta

Zmena jedálnička

Najdlhšie trvajúci test, alebo experiment, ak ho tak môžeme nazvať, bude spočívať v zmene vašich stravovacích návykov. Vynecháte všetky potraviny, ktoré obsahujú lepok. Ak ste doteraz v regáloch obchodov obchádzali výrobky z označením „bezlepkové“ alebo „gluten free“, práve po nich budete siahať pri tejto diéte.

Nečakajte zázraky zo dňa na deň. Telo sa postupne zbavuje nahromadených látok počas dlhšieho obdobia, preto môže trvať až mesiac, než postrehnete prvé nepatrné zmeny. Na čo by ste sa mali pozerať?

 

Celiakia a jej formy sa prejavuje rôznymi spôsobmi:

  •         psychické prejavy, napríklad podráždenosť, úzkosť, strach, depresie nie sú výnimkou,
  •         plynatosť a nadúvanie vám dlhodobo strpčujú život,
  •         často chodíte na záchod, máte riedku stolicu a pociťujete nepríjemné kŕče,
  •         celiatici majú často problém aj s chudokrvnosťou,
  •         ekzémy, zápaly, podráždená koža sú tiež dôsledkami celiakie kvôli nedostatku vitamínov skupiny B.

Z toho vyplýva, že niektoré zmeny po diéte by ste si mohli všimnúť aj bez lekárskeho vyšetrenia. Je to najmä zlepšenie trávenia a psychický stav. Stav vašej pokožky tiež môže napovedať, že vám bezlepková diéta prospieva.

 

Domáci test zakúpený v lekárni

V lekárňach nájdete jednorazový test, ktorý stojí do 20 €. Stačí, ak si odoberiete kvapku krvi z prsta pomocou testera. Test funguje podobne, ako bežné tehotenské testy a zobrazí vám výsledok po krátkej dobe.

Tester reaguje na hladinu protilátok proti transglutamináze, ktoré sa označujú IgA. Výrobca síce uvádza presnosť testu až 98 %, no je nutné podotknúť, že testovanie hladiny IgA protilátok nie je pri určovaní celiakie najrelevantnejšou metódou, ak neslúži len ako doplnková metóda. Výkyvy môže zaznamenať aj zdravý človek a, naopak, aj celiatik môže mať po diéte bez lepku hodnoty v norme. Aj to je dôvod, prečo by sa pred lekárskym testovaním a vyšetrením nemal pacient s podozrením na celiakiu obmedzovať diétami. Laboratórne výsledky by tak boli skreslené a „falošne“ negatívne na nález.


Lekárske vyšetrenie

Jediná možnosť, ktorá dokáže sériou vyšetrení presne určiť, či pacient trpí celiakiou. Ako píšeme vyššie, aj takéto vyšetrenie môže mať skreslené výsledky, preto je nutné dodržiavať odporúčanie lekára. 

Základom je laboratórne a histologické vyšetrenie. Podobne, ako pri domácom teste, aj v laboratóriu vám budú testovať hladinu protilátok v krvi, samozrejme, na úplne inej úrovni. Toto testovanie je doplnené aj o fyzické vyšetrenie, pri ktorom vás ošetrujúci lekár prezrie a bude hľadať symptómy súvisiace s ochorením.

To, čo vám žiadny domáci test neposkytne, je endoskopické vyšetrenie. Zavedením sondy cez žalúdok do tenkého čreva a skúmaním sliznice je možné posúdiť atrofiu klkov, dokonca odobratie vzoriek tkaniva. Znie to hrozivo? Podľa názorov pacientov je takáto procedúra bezbolestná, no pre citlivejších ľudí môže byť nepríjemná kvôli napínaciemu reflexu pri zavedení sondy.

bigstock assorted gluten free food ingr 258955765 basta

Svet nekončí ani s celiakiou

Zistili ste, že máte celiakiu? Svet sa točí ďalej. Ak by boli 90. roky, možno by ste mali ťažkú situáciu, no dnes je k dispozícii mnoho produktov, ktoré vám poslúžia ako náhrada doterajšej stravy. Bezlepková diéta môže byť chutná a výživná. V reštauráciách budete mať síce obmedzenejší výber, no aspoň budete mať dôvod zdokonaľovať svoje kulinárske umenie.

Foto: Bigstockphoto,
Reklamný článok 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame