bolest hlavy - migrénaMnoho z vás trpí častými bolesťami hlavy, ale migréna je niečo iné. Je to neustávajúca, prenikavá bolesť v oblasti hlavy trvajúca od pár minút no niekedy môže trvať aj niekoľko dní. 

Každý, kto trpí migrénami, vyskúšal určite mnohé prípravky na jej potlačenie, alebo aspoň zmiernenie prejavov a bolesti. Bolesť sprevádzajúca migrénu vás dokáže vyradiť z bežného života až na niekoľko dní. 

Rýchla pomoc? Ticho, tma, teplo ...

Keď vám už migréna prepukne, je nájdite si niečo, čo vám najviac vyhovuje a pomôže. Každému môže pomôcť niečo iné. Vyskúšajte si viaceré metódy a uprednostníme tú, ktorá vám od bolesti hlavy uľaví.


Najčastejšie pomáha:

 • 1. Dostatok tekutín
  Snažte sa po dúškoch vypiť pol litra čistej vody alebo čaj. Niektorým pomáha recept so soľou. Pripravte si 2 až 3 dcl čistej vody a nasypte do neho približne 1/2 až 1 čajovú lyžičku himalájskej soli. Do toho vytlačte šťavu z polovice až jedného celého citróna. Dobre premiešajte, aby sa všetka soľ vo vode rozpustila a následne to vypite. Bolesť hlavy by mala za okamih (zvyčajne do pár minút) ustúpiť.
 • 2. Chlad a obklad na hlavu
  Skús si dať na hlavu šatku, či studený obklad. Rozšírené cievy pomôže stiahnuť aj studený obklad. Najlepšie je vrecko s ľadom (alebo i mrazenú zeleninou) zabalený v uteráku. Nikdy ho nedávajte na holú pokožku.  
 • 3. Stiahnite si hlavu
  Pri silnej bolesti máte pocit, že vám hlavu doslova pretrhne. Máte chuť si ju stiahnuť, urobte to. Okolo hlavy si pevne uviažte šatku tak, aby prechádzal cez tepnu ponad ucho. Prípadne stiahnite miesto, kde je pulzujúca bolesť najsilnejšia.
 • 4. Tma a ticho
  Ak vám vadí prílišné svetlo či hluk, zatieňte si okná pokiaľ prudké bolesti neodznejú. Ak sa dá, pokúste sa zaspať.
 • 5. Pohyb 
  Pravidelný pohyb znižuje interval opakujúcich sa migrén. Akýkoľvek pohyb je vhodný. Vyberte si čo vám najviac vyhovuje. Či to bude telocvičňa, fitko alebo volná príroda, všetko je fajn. 
 • 6. Potraviny
  Upravte životosprávu. Ak sa migrény opakujú, spúšťačom môže byť aj strava. Zistite, či vo vašom jedálničku nie je potravina, ktorá je zodpovedná za vašu bolesť hlavy.

woman 2775271 1280

Skúste tiež na vašu migrénu niekoľko prírodných tipov:

 • Pite čaj z čerstvého zázvoru a iných tekutín.
 • Žuvanie klinčekov je vraj stopercentná zabíjač bolestí hlavy.
 • Lanový semiačka - Olej z ľanových semienok je výborným pomocníkom v boji proti migréne Stačí si preventívne dopriať jednu čajovú lyžičku ľanového oleja denne a migréna vás oblúkom obíde.
 • Šalátovú uhorku nakrájajte na kolieska a priložte na čelo a viečka. Po desiatich minútach proces opakujte.

Ak  už bolesti hlavy nastali, existuje spôsob ako sa jej zbaviť. Z čisto prírodných produktov môžeme odporučiť napríklad Salikort balzam, ktorý vám pomôže zbaviť sa bolesti.

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame