cervena-kozaÚplne normálne je, že sa v letných horúčavách alebo pri ťažšej fyzickej práci človek potí. Je to prirodzený ochladzujúci mechanizmus organizmu.


Problém nastáva vtedy, keď citlivá ľudská pokožka reaguje na vyššie teplo a vlhkosť zapareninami.
Zapareniny postihujú všetky vekové kategórie, bábätká, deti ale aj dospelých ľudí bez rozdielu rovnako ženy ako i mužov.


Náchylnejší na vznik zaparenín sú však obéznejší ľudia, ktorí sa výraznejšie potia a tiež ľudia s civilizačnými ochoreniami hlavne diabetici.
Nepríjemné začervenanie kože sa prejavuje najmä v ohyboch kože, v oblasti slabín, v podpazuší, na vnútornej strane stehien, na zadku a v oblasti konečníka.

 

Prečo a ako tento problém vzniká?

- Dieťatko nosí plienku - najčastejšie býva zaparená koža v okolí konečníka a na zadočku. Zapareniny sa vytvárajú v oblastiach pod vlhkou plienkou. Dochádza k nim v dôsledku podráždenia pokožky čpavkom, ktorý vzniká pôsobením črevných baktérií na moč. Mokrá plienka sa trie o pokožku a tým spôsobuje drobné odreninky, čo môže spôsobiť aj vznik kvasinkovej infekcie, ktorá sa pomerne ťažšie a dlhšie lieči.
Základnou prevenciou je čistá a suchá plienka, vždy keď je to potrebné treba dieťatko prebaliť, prípadne prezliecť do suchého. Podľa možnosti najmä v lete dieťatko nechávať nezabalené na bavlnenej podložke pri izbovej teplote.

- Dospelý človek má na sebe často spodnú bielizeň a iné kúsky odevu vyrobených z umelých vlákien a to k tomu ešte aj značne obtiahnuté a to naozaj neprospieva koži. Táto nedýcha, začervenie, zapáli sa a vzniká zaparenina, ktorá zvyčajne nepríjemne svrbí. Ak je začervenala pokožka mechanickým pohybom alebo škriabaním dráždená, tak dotyčný jedinec pociťuje v postihnutej oblasti dosť prenikavú svrbivú bolesť.

 

Zapareniny v horúcich dňoch najmä v lete trápia pomerne veľa ľudí, ktorí

  • majú sedavú prácu 
  • sú obézni 
  • sú nevhodne oblečení (úzky odev a odev zo syntetických či iných nepriedušných materiálov)
  • sú diabetici
  • dôsledok nedostatočnej hygieny (používanie nevhodných mydiel a prísad do kúpeľa, nepoužívanie toaletného papiera po použití WC)
  • dlhé sedenie v dopravných prostriedkoch (cestovanie - koženkové sedadlá)

 

Ako sa starať a liečiť zapareninu?

Zaparené miesto omývajte obyčajnou chladnou čistou vodou, ak nemáte inú možnosť môžete použiť aj minerálnu vodu. Následne postihnuté miesto natrite mastným krémom, najlepšie ak obsahuje prísady z hojivých rastlinných výťažkov a je dobre znášaný vašou pokožkou. Krém by nemal pokožku vysušovať, ale udržiavať v nej vlhkosť. Na postihnuté miesto zapareninou používajte krémy alebo oleje, ktoré sú bez konzervačných látok a bez parfumovania.

Veľmi vhodný je aj bylinný kúpeľ (omývanie) z kamiliek, nechtíka lekárskeho alebo aloe vera. Výluh z nich ošetruje zaparené miesta, pôsobí protizápalovo a celkovo urýchľuje proces regenerácie kože.

Nezabúdať na to, aby mala pokožka dostatok vzduchu, ideálny je bavlnený vzdušný odev!

 

Tip (jedna baba povedala): pri objemnejších stehnách si zvyknú dámy pred odchodom z domu napudrovať detským púdrom (zásypom) vnútornú stranu stehien, aby tak predišli podráždeniu a zapareniu dotykových plôch vnútorných stehien.

 

Zdroj foto: pixabay.com 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame