Diabetes mellitus – cukrovka je v súčasnosti jedno z najčastejších a najzávažnejších chronických ochorení a jeho výskyt neustále stúpa.

S cieľom zvýšenia povedomia o tomto ochorení, jeho komplikáciách, diagnostike a liečbe vyhlásila Svetová federácia diabetu v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou 14. november za Svetový deň diabetu.

Čo je diabetes mellitus?

Diabetes mellitus je chronické metabolické ochorenie, charakterizované zvýšenou hladinou glukózy v krvi (cukru v krvi) a ak nie je dostatočne liečený, môže viesť k vážnemu poškodeniu srdca, ciev, zraku, obličiek, nervov a môže skrátiť predpokladanú dĺžku života o 15 až 20 rokov. Najbežnejším je diabetes mellitus 2. typu, kedy je inzulín vylučovaný v dostatočnom množstve, ale telové bunky ho nevedia spracovať, tento typ sa vyskytuje prevažne u dospelej populácie a je vysoko spojený s nadváhou, obezitou a sedavým spôsobom života. Menej častým typom je diabetes mellitus 1. typu, kedy pankreas produkuje veľmi malé množstvo inzulínu, vyskytuje sa najmä u detí a počas dospievania, náchylnosť na vypuknutie je čiastočne daná geneticky. Tretím typom je gestačný diabetes – tzv. tehotenský diabetes, ktorý sa vyskytuje počas tehotenstva, prípadne sa zriedka vyskytujú ďalšie špecifické typy diabetu.

Aké sú príznaky diabetu?

Medzi príznaky diabetu patrí:

  • nadmerný smäd,
  • sucho v ústach,
  • časté močenie (najmä v noci),
  • slabosť,
  • únava,
  • strata hmotnosti,
  • svrbenie kože,
  • poruchy zraku,
  • zlé hojenie rán.

Aký je výskyt diabetu?

Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že diabetes sa vyskytuje približne u 422 miliónov ľudí po celom svete a podľa štatistických údajov Národného centra zdravotníckych informácií SR bolo v roku 2021 v diabetologických ambulanciách v SR evidovaných 355 819 pacientov (187 282 žien a 168 537 mužov). Najčastejšie boli pacienti liečení na diabetes mellitus 2. typu (91,4 %).

Aká je prevencia diabetu?

Prevencia diabetu spočíva v zdravom životnom štýle - udržujte si primeranú telesnú hmotnosť, zdravo sa stravujte, dostatočne a pravidelne sa venujte pohybovej aktivite a samozrejmosťou by malo byť eliminovanie stresu.

Poznáte hodnotu svojho krvného cukru?

Rovnako je v prevencii a včasnej diagnostike diabetu dôležité poznať hladinu glukózy v krvi nalačno – glykémiu, zvlášť ak sa u Vašich blízkych toto ochorenie vyskytlo. Ľudia, ktorí nie sú sledovaní v diabetologických ambulanciách, si môžu dať zmerať hladinu glukózy v krvi u svojich všeobecných lekárov alebo v Poradni zdravia na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci (modrá budova na parkovisku KNsP Čadca), kde Vám odborní zdravotnícki pracovníci na základe vyšetrenia glykémie a zistenia ďalších rizikových faktorov, poskytnú poradenstvo v oblasti zdravého životného štýlu. Na bezplatné vyšetrenie v Poradni zdravia je potrebné sa vopred telefonicky objednať na tel. č. 041/4302618, prípadne e-mailom na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript..

(zdroj: www.uvzsr.sk, www.who.int, www.nczisk.sk)

Pripravilo:
Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci

ZDIEĽAJTE NÁS