celulitida starostlivostCelulitída alebo aj pomarančová koža. Tento estetický problém trápi veľké množstvo žien, preto je častou otázkou, či sa celulitídy dá „zbaviť“.

Celulitída sa vyskytuje pri zmenách tukového tkaniva a buniek, ku ktorým dochádza kvôli lymfatickým zmenám. Lymfatický systém má za úlohu odstraňovať z tela toxíny a zároveň transportovať lymfy, ktoré obsahujú biele krvinky.

Celulitída je teda prejavom toho, že sa škodlivý odpad hromadí a lymfa má obmedzený tok. Toto spôsobuje, že sa tvorí hrudkovitá hmota na koži, teda akási nerovnosť a hrbolčeky. Nastávajú zmeny v elastických a kolagénových vláknach, koža stráca svoju pružnosť a začne získavať vzhľad pomarančovej kože.

Existuje viacero štádií celulitídy, pri tých najzávažnejších už nejde len o estetický problém, ale pokožka na dotyk môže byť aj bolestivá.

celulitida vznikObjavuje sa najmä v oblasti stehien, bokov a zadku. U mladších žien nie je natoľko viditeľná kvôli väčšej elasticite kože.

Prečo vzniká celulitída?

Jedným z častých faktorov je hormonálna predispozícia, príčinou však môže byť aj nevhodná strava napr. taká, ktorá obsahuje nedostatok vlákniny. Faktorom môže byť aj porucha metabolizmu, stres a rôzne hormonálne zmeny. Neraz sa ako jedna z príčin uvádza nadváha, no celulitídou trpia aj osoby so štíhlou postavou – vtedy je už ochorenie prejavom nezdravého životného štýlu alebo iných zmien v tele. Nedá sa teda tvrdiť, že ide o jav, ktorý sa akosi prirodzene vyskytuje pri nadváhe.

Je možné sa „zbaviť“ celulitídy?

Účinnou cestou je minimalizovanie alebo úplné odstránenie faktorov, ktoré ju môžu zapríčiniť – zlá životospráva alebo nedostatok pohybu. Úplne sa jej nedá „zbaviť“, ale niekoľkými zásadami sa dajú zmierniť jej prejavy.

  • Pohybujte sa
    Pohyb podporuje cirkuláciu krvi a správnu funkciu lymfatického systému, ktorý má za úlohu odvádzať z tela škodlivé látky. Účinnými môžu byť cviky zamerané na brucho, stehná alebo zadok – vyskúšajte drepy, cvičenie HIIT alebo posilňovanie.
  • Starajte sa o pokožku
    Pomôcť môžu pravidelné masáže, ktoré rozprúdia lymfatický systém a zlepšia prekrvovanie. Na trhu sú dostupné rôzne krémy, ktoré obsahujú účinné látky ako vitamíny A a C, kofeín či teofilín. Vhodné sú aj zábaly, ktoré by však mali pripraviť odborníci.
  • Zložte si pestrý jedálniček
    Mal by obsahovať bielkoviny, zdravé tuky a správny pomer sacharidov. Vhodné sú potraviny s vitamínom C a omega-3 mastnými kyselinami. Majú vplyv na zlepšenie stavu spojivových tkanív a posilnenie tvorby kolagénu. Výborné sú aj potraviny s vysokým obsahom antioxidantov (hrozno, maliny, jahody), ktoré z tela odstraňujú toxíny.

celulitida starostlivost

Liečebné procedúry

Ak vám prekáža vzhľad pokožky a ide vám skôr o odstránenie estetického problému, môžete skúsiť niektorú z liečebných procedúr. Majú za cieľ znížiť výskyt celulitídy na určitú dobu. Jednou z najznámejších procedúr je lymfodrenáž, ktorej princíp pozostáva zo zvýšenia lymfatického odtoku a to prostredníctvom celotelovej masáže alebo prístrojov.

Ďalším spôsobom je ultrazvuková liečba, pomocou ktorej sa zvukové vlny odstránia tuk v bruchu a stehnách. Metódu zmrazenie tukových buniek využíva kryolipolýza. Inou metódou je nechirurgický zákrok cellfina, pri ktorom sa používa dlhá ihla na rozbitie tvrdých hrčiek pod kožou. Dĺžka ošetrenia závisí od typu procedúry, obyčajne trvajú v rozmedzí 30-60 minút. Dôležité je pravidelné opakovanie.

autor: redakcia
foto: pexels.com

ZDIEĽAJTE NÁS