keratin vlasy ucinokO keratíne ako úžasnom pomocníkovi v starostlivosti o vlasy ste už isto počuli. Viete, aké sú jeho účinky?

Keratín sa odporúča pre suché, poškodené a namáhané vlasy. Neraz sa preto o ňom hovorí ako o zázračnom prostriedku, ktorý vašim vlasom výborne prospeje a dodá im vzhľad a vlastnosti, po ktorých túžite.

zdrave vlasy keratinČo je keratín?

Ide o bielkovinu, ktorá je základnou stavebnou zložkou vlasu. Okrem toho sa nachádza v telách cicavcov, plazov aj vtákov.

Je obsiahnutý aj v ľudskom tele, a to v pokožke a nechtoch, najviac je však prítomný vo vlasoch. Ľudský vlas je zložený až z 95% z keratínu, jeho ďalšími zložkami sú voda, lipidy a pigmenty, okrem toho obsahuje aj kovy a minerály.


Prečo je keratín pre vlasy dôležitý?

O význame keratínu pre vlasy niet pochýb – tvorí základ štruktúry, zabezpečuje im silu, pevnosť či pružnosť a ovplyvňuje tak ich celkovú kvalitu. Zaujímavosťou je aj fakt, že vplýva na to, či sú vlasy kučeravé alebo rovné – zatiaľčo je keratín v rovných vlasoch rozmiestnený rovnomerne po celej ich dĺžke, v kučeravých vlasoch je rozmiestnený naľavo alebo napravo a na základe toho sú vlasy potom zvlnené. Dodanie keratínu nespôsobí stratu vlniek, ale ich usmernenie. Keratín navyše zabezpečuje aj ochranu vlasu pred extrémne nízkymi alebo vysokými teplotami.

Jeho vplyv na vlasy je mimoriadne dôležitý:

  • zabezpečuje pružnosť a odolnosť
  • má regeneračné a hydratačné účinky
  • uhladzuje vlasy a zamedzuje ich elektrizovanie
  • vlasy sú vďaka nemu lesklejšie a hebkejšie

 

Strata keratínu z vlasov

Z vlasov sa môže vytrácať z viacerých dôvodov. Do určitej miery je odolný voči teplu z fénov, kuliem alebo natáčok, ale ak sa tieto nástroje použijú bez predchádzajúceho ošetrenia vlasov alebo sa používajú nepretržite každý deň, na vlasoch to bude viditeľné. Práve takýmto namáhaním sa poškodzujú keratínové reťazce a následne sa keratín z vlasov vyplavuje. Ďalšími faktormi sú vek, ochorenie alebo vplyv hormónov.


V ktorej kozmetike nájdeme keratín?

Na trhu máme mnoho šampónov, kondicionérov alebo masiek na vlasy, ktoré obsahujú keratín. Ich úlohou je vlasom nepretržite posilňovať keratínové štruktúry a udržiavať ich zdravé. Keratín je okrem toho obsiahnutý aj v prípravkoch určených na ochranu a výživu vlasov, napr. v lakoch, géloch alebo sprejoch proti krepovateniu.

Dôležité je však siahnuť po overených značkách, ktoré sa môžu pýšiť overenými výsledkami. Bežne dostupné produkty vám síce zabezpečia určitý výsledok, no bude zrejme len krátkodobý. Aj preto je najvhodnejšie poradiť sa s kaderníkmi, ktorí vám pomôžu vybrať najlepší produkt pre vaše vlasy.

keratin vlasy


Keratínová vlasová kúra

Keratín je vhodný pre chemicky ošetrené a zničené vlasy a rovnako aj suché vlasy bez lesku. Využiť ho môžu aj ženy, ktoré majú predlžené vlasy. Kaderníci vám môžu odporúčiť keratínovú kúru. Nazýva sa aj brazílska keratínová kúra kvôli tzv. brazílskemu keratínu. Ide o čistý prírodný produkt vyvinutý v Brazílii.

Táto kúra sa používa na regeneráciu i na dlhodobe vyrovnávanie vlasov. Brazílsky keratín navyše spevňuje väzbu medzi vlasovými folikulmi a korienkami vlasov a chráni tak pred lámavosťou. Okrem toho podporuje rast vlasov. Ak máte pocit, že by vám keratínová kúra mohla pomôcť, obráťte sa na kaderníkov.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS