hydratacny krem zimaMožno ste aj vy počuli, že hydratačné krémy nie sú v zime vhodné pre pleť. Opak je však pravdou – aj v zime ich pleť potrebuje a sú navyše mimoriadne potrebné.

V minulosti boli odborníci názoru, že by sme sa hydratačným krémom mali vyhnúť z dôvodu, že by čiastočky vody prítomné v týchto krémoch mohli na tvári zamrznúť a poškodiť pleť. Dnes už vieme, že tento predpoklad nie je správny, pretože krémy obsahujú bezpečné zložky. V zime je pokožka vystavená náročnejším vplyvom počasia (zima, mráz, vietor) a potrebuje patričnú starostlivosť.


Prečo je hydratácia v zime dôležitá?

Keďže sa v pleti nachádza viac ako 70% vody tak je jasné, že je hydratácia veľmi dôležitá. Počas zimy neprodukujú mazové žľazy dostatok lipidov, a preto z pokožky uniká viac vlhkosti. Krém nielenže zásobuje pleť vodou, ale pôsobí aj ako ochranná bariéra

Pleť je navyše v tomto období vystavená mrazom, chladnému vetru a snehu. Všetky tieto klimatické vplyvy pleť vysušujú. Výkyvy teplôt keď prechádzame zo zimy do vykúrených priestorov zase spôsobujú rozšírenie drobných cievok v tvári a niekedy tým aj začervenanie. Ak pleti v zime nevenujeme starostlivosť tak sa často vyskytujú suché miesta, fľaky alebo šupinky. Navyše sa v zime môžu zhoršiť také ochorenia ako dermatitída, psoriáza či ekzémy. Starostlivosť v zime je preto možno ešte dôležitejšia ako v iných obdobiach.

plet starostlivost zima

Aký krém vybrať?

Na chladné obdobie sú vhodné hutnejšie krémy s výživnými látkami, ktoré sa dokážu dostať do najhlbších vrstiev pokožky. Pri výbere by ste stále mali dbať na osobné preferencie, teda preveriť si či je vybraný krém aj napr. pre citlivejšiu alebo problematickú pokožku. Dôležité je podrobné preštudovanie prípravkov na trhu prípadne poradenie sa s odborníkom.

Krémy by mali byť obohatené o vitamíny A, E a C, ktoré dodávajú pružnosť a silu pokožke. Mali by obsahovať antioxidanty, ktoré chránia pleť pred vonkajšími vplyvmi. Ideálne je ak prípravky obsahujú olej (zabraňuje strate vlhkosti) prípadne bambucké maslo, aloe vera alebo kyselinu hyaluronovú. Tuhšia konzistencia je teda samozrejmosťou, no krémy by stále mali byť zvláčňujúce a zmäkčujúce.

krem zima plet

Starostlivosť o pleť v zime

Správny krém je dôležitým no stále len jedným z krokov vo vašej dennej starostlivosti o pleť. Okrem krému je potrebné pravidelné čistenie - najviac výživných látok môže vstrebať čistá pokožka. Jeden až dvakrát do týždňa sa odporúča používanie peelingu či hydratačnej masky a vhodné sú aj pleťové séra ako podklad pod krémy.

Používanie ochranných krémov pred slnečným žiarením má svoje miesto aj počas zimných mesiacov, a to najmä pri pobytoch na horách.


Pery, ruky a oči

Okrem pleti treba v zime dbať aj na starostlivosť o ruky, pery a pokožku v okolí očí. Ideálne je natierať ruky po každom umytí a chrániť ich rukavicami. Tou najsuchšou časťou tváre bývajú cez zimu pery – ich pokožka je niekoľkonásobne tenšia ako na iných častiach tela. Pery môžu ľahko vyschnúť, preto je potrebné používať balzamy a ďalšie prípravky. Pokožka v okolí oči je taktiež mimoriadne citlivá a v zime si zasluhuje špeciálnu starostlivosť. Dôležité je nájsť správny očný krém, ktorý chráni a hydratuje.

autor: redakcia
foto: pexels.com

ZDIEĽAJTE NÁS