zlc zeme 001Centaurium erytraea alebo zemežlč je jednou odpradávna využívaných bylín v ľudovej medicíne. Táto nezameniteľná a nápadne ružová bylina je vysoká nanajvýš 40 cm, s výskytom na suchších, výslnných a kamenistých stanovištiach Slovenska. Taktiež je možné ju pestovať v záhrade, kvitne v letných mesiacoch a vďaka výraznej ružovej farbe sa využíva aj na dekoračné účely, po zbere kvetov zvyčajne znovu zakvitne.

Zber


Najväčší obsah účinnej látky má zemežlč na začiatku kvitnutia - jún - zberá sa mladá zakvitnutá zelená vňať asi 15 cm dlhá. Je nutné neporušiť jej prízemnú ružicu pre jej ďalší rast. Odporúča sa použiť pre zbere nožnice. Vňať býva náchylná na zaparenie, je potrebné sušenie len v tenkých vrstvách a na dobre vetraných a tienistých miestach. Bylina si musí po vysušení zanechať pôvodnú zelenú farbu

Účinky


Žlč zeme, ako sa inak nazýva, obsahuje horčíny, látky spôsobujúce jej horkú chuť. Horčíny zvyšujú vylučovanie tráviacich žliaz a tým nám zlepšuje trávenie. Zemežlč taktiež zvyšuje peristaltiku čriev, upravuje stolicu a vyháňa črevné parazity, zmierňuje pálenie záhy, a pôsobí priaznivo pri zápche.


Zdravie

Nálev je možné pripraviť z ½ čajovej lyžičky zemežlce na jednu šálku, odporúča sa piť na lačný žalúdok.
Čaj je možné piť 3x denne pred jedlom a je len na vás akú kombináciu si zvolíte. Vhodné kombinovať s aróniou čiernoplodou, jahodami, ružou, mätu alebo škoricou. Vyhrajte sa s fantáziou a vytvorte si kombináciu pre vás najvhodnejšiu, no samozrejme všetko s mierou. Čaj je možné osladiť medom.


Krása

Rada pre plavovlásky, ak si chcete jemne presvetliť vlasy, uvarte si nálev 1 litra vody a 50g zemežlče povarte 5 - 7 min, následne tým opláchnite umyté a vysušené vlasy.
.
Upozornenie

Prekročenie dávky môže vyvolať nevoľnosť hnačky či zvracanie preto dodržujte odporúčané množstvo.

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame