dieta2Prvý rok života bábätka je veľmi dôležitý, pretože každá väčšia odchýlka od správneho psychomotorického vývoja naznačuje problém, ktorý môžeme u dieťatka pri správnom pozorovaní a cvičení odstrániť, kým je čas a neovplyvní dlhodobo jeho správny vývoj.

Na čo si dávať pozor, aby psychomotorický vývoj dieťaťa bol správny?

Poloha na brušku

Už v pôrodnici sa mamičky učia správne polohovať novorodenca. Jednak, aby sa mu pri spaní nezdeformovala lebka, ktorá je ešte veľmi mäkká a tiež kvôli prípadnému vracaniu po kojení. Väčšina mamičiek sa bojí polohovať bábätká na bruško kvôli strachu z tzv. SIDS, čiže syndrómu náhleho úmrtia.

Poloha na brušku je však pre ďalší pohybový vývoj veľmi dôležitá. Vďaka tejto polohe sa správne nastavuje chrbtica a postupne podporuje zapojenie svalov z polohy horizontálnej do polohy vertikálnej.

Polohová symetria

Keď dieťatko leží na chrbte, malo by pri otáčaní hlavičky na obe strany držať telo rovne bez vytáčania trupu a nožičiek. Ak v ľahu na chrbte pri otočení hlavičky na jednu stranu vytočí telíčko a ruky, ide o asymetriu, ktorá môže mať dopad pri jeho ďalšom motorickom vývoji.

Asymetria u dieťaťa sa prejavuje napríklad aj tým, že bábätko v spánku preferuje len jednu stranu, ťažko otáča hlavičku na jednu stranu, trup nie je rovný, ale prehýba sa do písmena C. Pokiaľ tieto príznaky mamička u svojho bábätka zistí, mala by čo najskôr navštíviť fyzioterapeuta, ktorý určí príčinu a ukáže mamičke správne cviky, aby sa problém zavčasu vyriešil.

dieta lezi

Obrázok: Nepodceňujte asymetriu u dieťaťa

Správny matrac do detskej postieľky

Matrac v detskej postieľke je dôležitý pre motorický vývoj a samozrejme aj pre pohodlie bábätka. Musí mu poskytnúť náležitú oporu.

Detský matrac by mal byť pružný, nový, nie veľmi tvrdý, ale ani mäkký a vyrobený z bezpečného materiálu, ktorý sa ľahko perie. Keďže bábätko v prvom roku svojho života prespí väčšinu dňa, je dôležité, aby jeho komfort bol zabezpečený na 100%.

Vhodné detské matrace vyrába napríklad slovenská firma Materasso. Pri výrobe matracov používa špeciálne švajčiarske ekologické lepidlo na vodnej báze SIMALFA. To je určite dobrý dôvod, prečo sa môžete pri výbere matracov pre dieťa či batoľa zamerať na túto značku.

Samostatný sed bábätka

Aby si dieťa samo sadlo, musí sa na to dostatočne pripraviť. Rodičia mu môžu k tomu pripraviť len vhodné podmienky. Nie je správne, keď rodičia dávajú sedieť dieťa ešte pred tým, ako to zvládne samo. Bábätko je pripravené na to až vtedy, keď má dostatočne pripravené svalstvo krku, chrbta, bruška a končatín. Inak by sme mu mohli len uškodiť.

Detičky majú na prvý samostatný sed čas až do 9. mesiaca.

dieta sedi

Obrázok: Nepomáhajte deťom sedieť skôr, ako sú na to pripravené

Hlas a sluch

Bábätko začína počuť už v brušku mamičky. Po narodení do tretieho mesiaca nerozumie významu slov, orientuje sa na intonáciu a výraz tváre a tým pomaly poznáva významom slov. Mamičky by mali s dieťaťom začať komunikovať hneď po narodení, spievať mu, púšťať mu hudbu, alebo mu dávať

So zrakom je to rovnaké. Dieťa vníma svetlo už v maternici v siedmom mesiaci. Po narodení vníma len obrysy, ale pri vzdialenosti 30 cm si dokáže hlavne tváre na chvíľu zafixovať.   

Citový vývin dieťaťa

Po narodení sa dieťa musí prispôsobiť mnohým novým vplyvom, ktoré v maternici nepoznalo a k tomu mu pomáha dostatočný kontakt s rodinou. Mamička by mala s bábätkom komunikovať a sledovať ho, pretože bábätko v prvých mesiacoch neustále prijíma nové pocity, ako napríklad pocit hladu, zimy, tepla alebo bolesti. Učí sa novým zvukom, pachom a chutiam. Ku všetkému potrebuje dobrú pozornosť a pozitívny prístup svojich rodičov.

Obrázok: Komunikujte s deťmi, čo vám to len čas dovolí. Starajte sa o jeho citový vývin

Ako môže pomôcť Vojtova metóda?

Vojtova metóda pomáha rodičom pri pohybových problémoch behom vývoja. Odborne vyškolení fyzioterapeuti mamičkám ukážu cviky, ktoré pomáhajú pri správnom pohybe dieťatka, napríklad pri otáčaní na bok, pri lezení alebo chodení. Cieľom cvičení je zamerať sa na vrodené pohybové vnemy, ktoré vďaka tzv. vybavovacím zónam (končatinám) stimulujú tieto vrodené pohybové vnemy.

 

 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame