migrena liecenieMigréna mnohým výrazne zasahuje do života a obmedzuje ich bežné dni. Pulzujúca bolesť pritom môže trvať niekoľko hodín až dní. Na aké faktory by si migrénici mali dať pozor?

Migréna je chronickým záchvatovým ochorením, ktoré zasahuje cievy v mozgu. Neraz sa zamieňa za bežnú bolesť hlavy, no jej prejavy sú omnoho intenzívnejšie – sprevádza ju často nevoľnosť a zvracanie, precitlivenosť na svetlo a zvuk a niekedy aj o krátkodobé výpadky zorného poľa. Samotná bolesť býva zvyčajne na jednej strane hlavy, je pulzujúca a má silnú intenzitu. Migrénici môžu takouto bolesťou trpieť i viackrát za mesiac.

O migréne sa obyčajne hovorí len ako o bolesti hlavy a spoločnosť jej nekladie pozornosť. Tým, ktorí s ňou zápasia však silno zasahuje do každodenného života. Zvyčajne ňou trpia ženy v rozmedzí 20. a 40. roku života. Objaviť sa môže aj u detí, no pri nich nie je výskyt taký častý. Migréna môže byť aj prejavom iného ochorenie či úrazu.


Priebeh migrény

priciny migrenaNajskôr sa objavuje tupá bolesť, ktorá postupne nadobudne podobu pulzujúcej bolesti. Táto býva jednostranná a obyčajne v spánkoch, prednej alebo zadnej časti hlavy alebo v okolí očí.

U niektorých sa spočiatku ako príznak vyskytuje rozmazané videnie, pacient prípadne môže vidieť čierne škvrny, hviezdičky alebo mihanie pred očami. Takémuto prejavu sa hovorí zraková aura, teda akési varovanie, že sa migréna dostaví. V počiatočnej fáze sa môže vyskytnúť aj búšenie srdca, trasenie, potenie alebo pocit sucha v ústach. Po týchto počiatočných prejavoch nastupuje samotný záchvat migrény. Po útlme bolesti je človek vyčerpaný a slabý.


Čo môže migrénu vyvolať

Zatiaľ sa nedajú určiť presné príčiny, no niektoré faktory môžu byť jej spúšťačmi. Jedným z nich sú stresové situácie, pri ktorých telo produkuje viacero hormónov. Stresu sa úplne nevyhneme, preto je dobré vedieť ako sa k nemu postaviť. K ďalším spúšťačom patria hormonálne zmeny, krvný tlak, nedostatok alebo nadbytok spánku, očné ochorenie, alkohol alebo niektoré lieky. Môžu ju vyvolať aj zmeny tlaku alebo nevhodné stravovanie. Migréna býva navyše často dedičná.


Ako sa dá migréna liečiť

Pred tým, ako siahnete po liekoch treba najskôr myslieť na to, či ste počas dňa vypili dostatok tekutín. Úľavu môže priniesť aj kratší oddych na lôžku alebo studené obklady.

Pokiaľ ide o liečbu liekmi, dostupné je množstvo voľnopredajných liekov – pri výbere by ste sa mali najskôr poradiť s odborníkmi pretože rôzne lieky môžu mať rozdielny mechanizmus účinkovania. Niektoré môžu zároveň potláčať aj horúčku či zápal.

migrena prevencia

Obyčajne sa podáva paracetamol slúžiaci na potlačenie bolesti s malou až strednou intenzitou. Kyselina acetylsalicylová (acylpyrin, anopyrin, aspirin) zase slúži na potlačenie bolesti rôzneho pôvodu. Pri akútnej bolesti sa najprv podávajú silnejšie lieky, ak ide o chronický jav, tak sa volí najskôr slabší liek.


Prevencia

V súčasnosti sa migréna nedá úplne vyliečiť. Po určení diagnózy preto musí pacient spolupracovať s odborníkom a skúsiť určiť, čo môžu byť spúšťače. Potom už je ľahšie vedieť, akým faktorom je potrebné sa vyhnúť.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS