kliest ako odstranitJar je už v plnom prúde, no s ňou aj výskyt kliešťov. Viete, ako kliešťa správne vybrať?

Kliešte na nás číhajú obvykle od apríla do októbra. Ak sú v aj v marci vyššie teploty a je dostatočne vlhko, môžu sa vyskytnúť aj v tomto mesiaci. Kliešte sú prenášačmi nebezpečných chorôb, akými sú encefalitída a borelióza.

Prevencia pred kliešťami

Ak teda máte v pláne výlet do prírody, dostatočne sa pripravte vhodným oblečením (dlhé rukávy, vyššia obuv, pokrývka hlavy) a repelentmi určenými špeciálne na kliešte. Po návrate si skontrolujte nielen telo, ale aj oblečenie. Kliešte si vedia nájsť miesto, kde sa dá ľahko prisať, preto na kontrolu po návrate domov nezabúdajte. Najčastejšie sa kliešte vyskytnú v podpazuší alebo na slabinách, môže byť aj na krku. Oblečenie najskôr vyprášte a hneď operte.

Ak kliešťa predsa nájdete, odstráňte ho čím skôr. Najľahšie sa odstraňuje krátko po tom, ako sa prisaje, a to asi do dvoch hodín, prípadne aj vtedy, keď je už nasatý krvou. Pri odstraňovaní však s ním musíte narábať opatrne, pretože už môže byť infikovaný.


Lymská borelióza a encefalitída

Obe sú nebezpečné ochorenia – lymská borelióza môže vyústiť do problémov s nervovou sústavou, encefalitída zase môže skončiť ochrnutím a dokonca aj úmrtím. Lymská borelióza sa spočiatku prejavuje ako chrípka, do troch mesiacov pribúda napr. stuhnutie svalov, strata koordinácie, bolesti kĺbov až problémy s nervovým systémom. Aj encefalitída má začiatočné prejavy ako chrípka. Po čase symptómy ustúpia, no už o pár dní sa objavia silné horúčky, bolesti hlavy a vracanie. Ťažšie prípady si potom vyžadujú hospitalizáciu.

odstranenie kliesta


Ako odstrániť kliešťa?

Miesto, kde sa kliešť prichytil nedezinfikujte predtým, ako ho odstránite. V minulosti prevládal názor, že kliešťa treba potrieť trochou oleja alebo mydla. Na toto kliešť reaguje tak, že dusí a do rany začne vylučovať sliny. V nich môžu byť vírusy, baktérie alebo parazitické prvoky. Rovnako nesprávny je názor, že by sa mal točiť v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek – vtedy by sa mohol ulomiť jeho bodavý orgán a časti kliešťa by stále zostali v tele. Kliešť nemá závity ako si mnohí myslíme, ale háčiky. Napokon, nemal by sa ani silno odtrhnúť z miesta na koži, kde sa prichytil.

Kliešť by sa mal uchopiť čo najbližšie pri koži, ak je to možné, tak za tvrdú hlavičku. Ideálne je použiť pinzetu (existujú aj špeciálne pinzety na kliešte, ktoré sú dostupne v lekárni) - inou pomôckou by sa mohol mechanicky poškodiť. Ak sa vám ho nepodarí odstrániť celého a kliešť sa rozpučí, vyhľadajte odbornú pomoc. Riziko, že sa infekcia bude i tak šíriť je vysoká.

  • Správny postup vyzerá tak, ním budete kývať zo strany na stranu až kým sa uvoľní a celého ho vytiahnete. Po vybratí si ranu vydezinfikujte.


Kedy je nutné vyhľadať lekára?

Pomoc vyhľadajte, ak sa vám neporadilo vybrať celého kliešťa. Po vybraní kontrolujte ranku aj jej okolie, či sa neobjaví začervenanie alebo opuchnutie a aj to, či sa začervenanie nerozširuje.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS