alzhajmer starobaV dňoch od 11. do 17. marca 2019 sa uskutoční v Bratislave a Košiciach séria podujatí zameraných na propagáciu výskumu, klinickej praxe a starostlivosti o pacientov s ochoreniami mozgu.

Týždeň mozgu 2019 sa ponesie v duchu hesla "Spoločne proti demencii"

Na podujatí sa budú aktívne podieľať Slovenská spoločnosť pre Neurovedy (SSN), Federácia európskych neurovedných spoločností (FENS/Dana Brain Awareness Week), Neuroimunologický ústav SAV (NiU SAV), Centrum MEMORY n.o., Slovenská Alzheimerova spoločnosť a Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach (UVLF).

SSN a NiU v spolupráci s Centrom MEMORY a Slovenskou Alzheimerovou spoločnosťou (SAS) usporiada dňa 12.3.2019 v priestoroch Centra MEMORY na Mlynarovičovej 21 v Bratislave podujatie so zahraničnou účasťou zamerané na demenciu spojenú s normálnym, ale aj chorobným starnutím, napríklad pri Alzheimerovej chorobe. Na podujatí zaznejú prednášky: „Poďme sa rozprávať o mozgu; Aktivuj svoj mozog; Staňme sa sochárom nášho mozgu; Kmeňové bunky a biomateriály v liečbe chorôb mozgu a miechy“. Cieľom bude posilniť povedomie verejnosti o prevencii pred demenciou, o trénovaní pamäti, o možnosti rehabilitácie pamäti u starších ľudí. Okrem toho sa verejnosť dozvie o výsledkoch inovatívnej liečby pomocou bunkovej terapie.

V Košiciach na UVLF sa v dňoch 14 – 15. 3. 2019 uskutoční stretnutie významných odborníkov zameraných na riešenie neurologických porúch mozgu. Súčasťou podujatia bude séria prednášok a posterová prezentácia výsledkov prác mladých vedeckých pracovníkov z oblasti neurovied, ktorá potrvá do 17.3.2019.

Vo všetkých krajoch Slovenska bude mať laická verejnosť možnosť zapojiť sa do zaujímavých diskusií a workshopov, ktoré pripravujú členovia a spolupracovníci Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti a tréneri pamäti. Aktivity realizované v rámci Týždňa mozgu sú zamerané na všetky vekové kategórie – od detí v materských školách až po kluby seniorov, zariadenia sociálnych služieb, mestské knižnice. Napr. 11.3.2019 o 15.00 hod. sa v Staromestskej knižnici na Panenskej 1 v Bratislave uskutoční prednáška riaditeľky Centra MEMORY Márie Čunderlíkovej „Nedovoľme mozgu starnúť“.

Tlačová konferencia k podujatiu sa uskutoční 12. 3. 2019 o 10.00 v priestoroch Centra MEMORY na Mlynarovičovej 21 v Bratislave.

doc. MVDr. Daša Čížková, DrSc.
Neuroimunologický ústav SAV
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
+421 2 5478 8100

foto: Image by geralt on Pixabay

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame