sedy zakal mDodnes neexistujú žiadne spoľahlivé opatrenia, ktoré by dokázali šedému zákalu zabrániť alebo jeho rozvoj spomaliť. Ide o ochorenie, na ktoré nezaberajú nijaké preventívne opatrenia ani dodržiavanie zdravej životosprávy. Poznáme množstvo faktorov, ktoré zohrávajú úlohu pri jeho vzniku, no jeden z nich je najčastejší, lebo sa týka každého z nás: starneme totiž všetci.

Ľudia si ich často mýlia: zelený a šedý zákal
Zelený zákal zahŕňa ochorenia očí, ktoré spravidla zvýšeným vnútroočným tlakom poškodzujú zrakový nerv. Pod pojmom šedý zákal alebo katarakta rozumieme ľubovoľnú formu zakalenia očnej šošovky. Príčin je hojne: predchádzajúce poranenie oka, niektoré dlhodobo užívané lieky (napríklad kortikosteroidy), ožiarenie alebo systémové choroby, ako je cukrovka. Zďaleka však prevažuje starecká katarakta.
Šedý zákal však nemusí nastať až v starobe, môže byť i vrodený. Mimoriadne obávanou je vnútromaternicová infekcia rubeolou.

Keďže v prípade šedého zákalu ide o pomaly postupujúce ochorenie, navštívi pacient lekára často príliš neskoro. Aké príznaky ho k odborníkovi privedú? Pacienti popisujú pocit, akoby sa dívali cez hmlu, mliečne sklo či papier, okolo svetiel môžu vidieť prstenec, celkovo sú citlivejší na svetlo, reflektory áut sa im v noci blýskajú a cítia sa oslepení od lámp alebo slnka. Okolie vidia neostro, matne a skreslene, prejaviť sa môže aj dvojité videnie a farby sa javia vyblednuté, kontrasty strácajú na ostrosti.

Niektorí pacienti s potešením zistia, že zrazu nepotrebujú svoje okuliare na čítanie. Na skutočnú radosť však nie je dôvod, pretože je to spôsobené zmenou lomivých vlastností šošovky, postihnutý sa stáva krátkozrakejším, čím sa kompenzuje starecká ďalekozrakosť.

Vážne dôsledky

Šedý zákal predstavuje najčastejšiu príčinu oslepnutia na svete. Platí to najmä pre rozvojové krajiny z dôvodu ťažkej dostupnosti operatívnych zákrokov pre chudobné vrstvy obyvateľstva.
Okrem slepoty hrozí v pokročilom štádiu napučanie alebo skvapalnenie šošovky s vystúpením častí šošovky do prednej komory, čo môže mať za následok glaukóm. S liečbou sa teda rozhodne neoplatí otáľať.
Za stareckou kataraktou stoja predovšetkým chemické zmeny šošovkových proteínov s tvorbou pigmentácie, nižšia koncentrácia draslíka, vyššia koncentrácia sodíka a vápnika a zvýšená hydratácia šošovky.
Rýchlosť zakalenia šošovky je vysoko individuálna. Od prvých ťažkostí do úplnej slepoty môžu uplynúť dlhé roky, no v niektorých prípadoch na to stačia iba mesiace.

Jednoduchá diagnóza a liečba takmer bez komplikácií
Diagnóza katarakty je pre očného lekára jednoduchá a vyžaduje si spravidla len vyšetrenie štrbinovou lampou, prípadne tzv. rozkvapkanie očí.
Spoľahlivá medikamentózna liečba katarakty neexistuje. V súčasnosti nejestvuje iná efektívna liečba šedého zákalu ako chirurgická náhrada vlastnej šošovky novou, umelou. Operácia šedého zákalu je v súčasnosti vďaka používanej technológii a dlhoročnej praxi lekárov najúspešnejšou a najbezpečnejšou operáciou na svete. Pacienti sa preto nemajú čoho obávať.

Priebeh operácie
Zákrok trvá asi 15 minút: pred zákrokom sa oko znecitliví anestetickými kvapkami, operácia šedého zákalu teda prebieha v lokálnej anestézií. Miestami možno pocítite jemný tlak, no bolesť cítiť nebudete. Po vytvorení tenkého rezu sa pomocou ultrazvukovej sondy odstráni skalená vlastná šošovka. Na jej miesto sa implantuje nová, číra umelá šošovka presne vám na mieru.
Po operácii výnimočne nastávajú problémy s krvácaním či infekciou, no pravdepodobnosť komplikácií je veľmi malá a väčšinu komplikácii možno dobre liečiť.
Riziká operácie šedého zákalu sú dnes také zanedbateľné, že nie je dôvod odďaľovať ju. Operácia by sa mala naplánovať podľa želania pacienta a jeho postihu v každodennom živote. V minulosti sa verilo, že zákal musí „dozrieť“, nie je to však pravda, čím skôr zákrok podstúpite, tým menej komplikácií vám hrozí. Je pravda, že kedysi išlo o náročný invazívny zákrok, pri ktorom sa používal veľký operačný rez. Pacient v nemocnici strávil často až 10 dní, dnes vďaka najmodernejšej operačnej technike spadá výkon do oblasti jednodňovej chirurgie.

Z predstavy operácie nie je nadšený nikto
A tak pacienti často pátrajú po alternatívnych možnostiach. Áno, pri správnej výžive šošovky má význam napríklad vitamín C. Avšak ani jeho nadmerné užívanie nepotvrdilo ochranný účinok.
Pri začínajúcom šedom zákale je tiež podporne indikovaný iodid draselný a sodný.
Tvrdou realitou však zostáva, že operácii sa vyhnúť nemožno. Nadýchnite sa, vyberte si lekára, ktorému dôverujete, a začnite sa tešiť na to, ako veci znova uvidíte v ostrom svetle.

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame