vlasy regeneracia zimaVlasy odrážajú náš celkový zdravotný stav, ktorý po týchto zimných mesiacoch nebýva vždy ideálny. Oslabený organizmus sa odzrkadľuje na korune krásy, ktorá odrazu stráca na hustote a kvalite, a vy sa začínate zaoberať otázkou – čo s tým?

Dámy, ruku na srdce. Počas zimných mesiacov len máloktorá riešime, či máme na hlave dokonalý účes za každého počasia. Prvoradé pre nás je, aby ste mali hlavu v teple. Čiapka je každodenným módnym doplnkom, no čo s tým, keď je koruna krásy oslabená, mdlá, končeky sa lámu a vlasy vypadávajú častejšie?

Po zime chce každá žena rozkvitnúť

Aby sme predišli šíreniu poplašných správ, na úvod si treba ujasniť, že vlasy nám prirodzene vypadávajú každý deň. Bývajú však obdobia, keď si to uvedomujete menej, pretože máte hlavu plnú iných starostí. Pri ženách je prechod zo zimy do jarného obdobia niečo ako prerod kukly na motýľa. Stačilo skrývania sa pod veľké bundy, čiapky a kapucne. Aby sme na jar netrpeli, je dobré myslieť na svoje vlasy s predstihom. Ideálne už dnes.

Sezónne vypadávanie vlasov

vlasy starostlivost zimaJe vypadávanie vlasov naozaj prirodzený jav, ktorému musíte čeliť každý rok, alebo ide o problém? Lekári v tom majú jasno!

„Normálne vypadne zdravému človeku denne 50 až 100 vlasov. Mierne zvýšené vypadávanie zvyčajne pociťujeme teraz počas zimných mesiacov. Málo slnka a krátke dni s nedostatkom denného svetla vedú k zníženej produkcii melatonínu, čo následne ovplyvňuje hladinu hormónov.

Môžeme povedať, že nedostatok vitamínu D a rozkolísanie hladiny hormónov v tele vedia spôsobiť takzvané sezónne vypadávanie vlasov,“ vysvetľuje dermatovenerologička MUDr. Jana Šrámeková.

Kedy môžeme hovoriť o probléme?

Faktorov, prečo vlasy sezónne rednú, je viacero. Do istej miery ich hustotu ovplyvňuje strava, nevhodne zvolené vlasové prípravky či nedostatočná starostlivosť, ktorú im venujeme, ako aj genetika.

Tušili ste napríklad, že ľudia s prirodzenou blond farbou majú priemerne 120- až 130-tisíc vlasov, tmavovlasí jedinci majú okolo 100-tisíc a ryšaví ešte o 20-tisíc menej? Veru, nemôžeme všetci vyzerať ako Diana Ross. Zbystriť pozornosť by ste mali až vtedy, keď sa vypadávanie vlasov začne vymykať kontrole.

„Preriedenie vlasov si zvyčajne všimneme až vtedy, keď sa ich počet zníži o 10 - 15 %, teda keď ich nachádzame všade okolo nás - vo vani, na vankúši, na oblečení, na hrebeňoch - a keď sa nám vlasy veľmi ľahko uvoľňujú na mechanický ťah. Vtedy máme problém, ktorý treba riešiť s odborníkom,“ upozorňuje MUDr. Jana Šrámeková.

Čo má spoločné vypadávanie vlasov s kmeňovými bunkami?

Ako vo všetkom, aj tu platí, že lepšia je prevencia. Problém netreba riešiť až vtedy, keď nám na hlave zostane už len zopár vlasov. Za účinné riešenie možno v každom prípade považovať boj aktiváciou kmeňových buniek vo vlasových folikuloch. Kmeňové bunky sú totiž zdrojom neustálej regenerácie epidermy a najmä majú schopnosť podporiť tvorbu nových vlasov. Kmeňové bunky majú celkovo významnú úlohu pri vzniku nových vlasových folikulov, keďže poškodené alebo mŕtve folikuly už nové vlasy neprodukujú. Výborná správa je, že na našom trhu sú dostupné produkty na domáce užívanie, ktoré tieto bunky dokážu aktivovať. Môže ísť o šampóny, séra, tabletky a rôzne iné prípravky.

vlasy vypadavanie

„V súčasnosti trh ponúka kvalitné a osvedčené možnosti, ako aj v pohodlí domova aktivovať kmeňové bunky tak, aby nám vlasy nielenže prestali vypadávať, ale dokonca začali rásť nové a zdravé,“ približuje majiteľka kozmetickej a farmaceutickej spoločnosti Pharma MKL Katarína Demetriou. Takýmto príkladom je aj HAIRIZE Vlasové sérum, ktorého obsah tvorí výťažok z geneticky neupraveného hrachu, z Cressatine a tiež z aktívneho roztoku hodvábnych aminokyselín (Crosilk).

Strapaté mýty!

  • Kaderníčka vám so zhustnutím vlasov nepomôže, keďže nožnice nedokážu ovplyvniť počet a stav vlasových korienkov. Účes môže pôsobiť hustejšie, ale počet vlasov zostane nezmenený.
  • Vraví sa, že ak si vlasy necháte ostrihať dohola, tak vám znovu narastú oveľa hustejšie. Opäť mýtus! Ani holiaci strojček nezmení počet a kvalitu vašich vlasových korienkov.
  • Pravda nie je ani to, že ak sa vám vlasy príliš mastia, treba ich menej umývať. Vlasy a pokožku treba zbavovať nánosu mazu, lupín a nečistôt tak často, ako si to žiadajú. Samozrejme, prípravkami na to určenými.

Celková zmena prístupu vám zaručí úspech

V neposlednom rade si treba uvedomiť, že ak chcete zlepšiť kvalitu svojich vlasov z dlhodobého hľadiska, doplňujúce prípravky či zásahy lekárov stačiť nebudú. Ruku k dielu musíte priložiť tiež, a to tým, že k úprave vlasov začnete pristupovať šetrnejšie. Tak napríklad, kulmu a žehličku používajte iba výnimočne. Fénovať sa snažte nie úplne horúcim vzduchom a keď prídu teplé dni, skúste nechať vlasy vyschnúť prirodzene.

Napokon obmedzte aj ich farbenie, ktoré im v príliš častých intervaloch škodí. „Ak začneme od seba a o vlasy sa budeme starať menej drasticky, k tomu doplníme vhodné produkty na ich regeneráciu, výsledky sa dostavia do pár týždňov, maximálne mesiacov,“ uzatvára Katarína Demetriou z Pharma MKL.

Dominika Kojčevová
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS