pranie praci prasokVedeli ste, že Persil z Rakúska a Nemecka sa líši od toho nášho? Už dávnejšie sa o tom šuškalo a mnohé z nás to pocítili aj na vlastnej koži. Ako je možné, že keď vyperieme bielizeň práškom kupovaným na Slovensku je výsledok iný, ako keď ju vyperieme tým z Rakúska či Nemecka? A je to vôbec možné?

Potvrdili to aj laboratórne testy

Už v roku 2017 Slovenská obchodná komora aj Európska komisia spoločne potvrdili, že produkty, ktoré sa dovážajú na Slovensko, majú nižšiu kvalitu ako napríklad tie, ktoré nájdete v susednom Rakúsku či Nemecku. A naozaj. Porovnali ste si už niekedy informácie na obaloch pracích práškov alebo aviváží na Slovensku s tými Rakúskymi? Nie? Tak potom vás určite prekvapí ( a možno aj nie), že majú rozdielne zloženie.

Dvojakú kvalitu niektorých produktov potvrdil aj laboratórny prieskum, ktorý zrealizovala Vysoká škola chemicko-technologická v Prahe pre české ministerstvo poľnohospodárstva.

Ten potvrdil nasledovné. „Z 21 skúmaných produktov nakúpených v 5 krajinách (Nemecko, Rakúsko, Česko, Slovensko a Maďarsko) našlo laboratórium len 3 produkty so zhodným zložením. Medzi testovanými produktami samozrejme nechýbal ani Persil."

pracka prasok

Laboratórne testy teda potvrdili to, čo mnohí z nás už tušili. Persil z Nemecka a Rakúska totiž obsahoval nepomerne viac aktívnych látok ako ten, ktorý sa dostáva na pulty slovenských, českých alebo maďarských obchodov. Pre porovnanie, kým v nemeckom Persile to bolo 11,4 gramu aktívnej látky na jednu dávku prania, ten slovenský obsahoval len 9,5 gramu.

Čo z toho vyplýva?

  • Znamená to to, že zahraničné pracie prostriedky obsahujú oveľa vyššiu koncentráciu aktívnych látok, a teda sú aj účinnejšie. Zaujímavosťou tiež je, že aj keď rozdiel v kvalite je naozaj markantný, v cene je takmer zanedbateľný. Tie slovenské navyše miniete o poznanie rýchlejšie.

Lepšie je raz skúsiť, ako 100-krát počuť

persil kvalitne pranieHoci sa naši politici snažia tento problém vyriešiť, nie je to také jednoduché. Európska komisia síce uznala, že sa k nám dovážajú produkty s nižšou kvalitou, ale ak zloženie uvedú pravdivo na ich obale, toto konanie je v poriadku.

Čo to znamená pre nás spotrebiteľov? Hoci konanie výrobcov zmeniť nedokážeme, existujú možnosti, ako sa tomuto problému vyhnúť.

Jednou z možností je nákup v online drogérií myAusria.sk, kde nájdete kvalitné rakúske a nemecké produkty dovážané priamo na Slovensko. V bohatej ponuke pritom nenájdete len Persil gél či Persil kapsule, ale aj mnohé ďalšie obľúbené značky alebo produkty. Veď presvedčte sa sami.

 

Reklamný článok

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame