suche ruky starostlivostNajväčšiu pozornosť síce venujeme pleti, no aj pokožka na rukách si zaslúži starostlivosť.

Na pokožku na rukách pôsobia rôzne vplyvy – časté umývanie, alergické reakcie, infekcie kože, ale aj počasie. Koža sa vplyvom týchto faktorov porušuje a je potom náchylnejšia na stratu vody alebo na prienik alergénov alebo škodlivín. Výsledkom je potom vysúšanie kože a riziko väčšieho výskytu bakteriálnej a vírusovej infekcie.

Koža na rukách je zväčša najmenej chránená. Vysušenie kože môže byť spôsobené aj tým, akú prácu vykonávame. Je známe, že na rukách máme menej mazových žliaz, preto je správna starostlivosť viac než potrebná.


Suché ruky ako signál ochorenia

pokoza na rukach ako sa staratSuchá pokožka na rukách nás môže neraz upozorňovať na prítomnosť niektorého ochorenia. Ak je koža suchá, sú na nej miesta, kde sa odlupujú šupiny a koža svrbí, tak môže ísť napr. o lupienku. Problémom môže byť aj ekzém alebo psoriáza. Ďalšou možnou príčinou je znížená funkcia štítnej žľazy. Aj užívanie niektorých liekov môže stáť za výskytom suchej pokožky.


Ako sa starať o pokožku na rukách

Základnú formu starostlivosti predstavuje krémovanie. Kvalitný krém na ruky je ideálne nosiť pri sebe, aby ste ho pri začervenaní alebo inom podráždení pokožky mali pri sebe. Dostupné sú rôzne prírodné krémy, ktoré obsahujú zvlhčujúce a výživové zložky a sú určené priamo na suché a popraskané ruky.

Ku každodennej starostlivosti môžete raz za týždeň pridať peeling, ktorým sa odstránia odumreté bunky. Po ňom použite výživný hydratačný krém.

Na ruky sa odporúča aj napr. nechtíkový krém alebo kozmetické vazelíny. Na regeneráciu je výborné aj aloe vera. Na trhu je aj mnoho prírodných olejov, ktoré sú okrem starostlivosti o pleť vhodné aj na ošetrovanie rúk. Tieto prípravky môžete vo väčšom množstve naniesť na ruky a nechať ich pôsobiť cez noc.

krem suche ruky

Pokožke navyše prospieva aj zdravý jedálniček – zaraďte doňho potraviny bohaté na železo, vápnik a vitamíny B, D a E.

Čo pokožke na rukách neprospieva

  • Nemali by ste používať prípravky, ktoré obsahujú alkohol, ktorý z pokožky saje vlhkosť. Nevhodné sú aj produkty obsahujúce parfum, ktoré môžu pokožku značne podráždiť.
  • Pokožke neprospieva ani umývanie riadov bez rukavíc, pretože vtedy je pokožka vystavená agresívnejším látkam v používanom prostriedku. Ako alternatíva sú dostupné rôzne prostriedky s ekologickým zložením, ktoré sú k pokožke šetrnejšie. Na každodenné umývanie rúk používajte skôr vlažnú ako horúcu vodu.
  • Pokožku vysušuje aj suchý mráz -  nemali by ste preto zabúdať na nosenie rukavíc v chladnejšom počasí.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS