prirodne oleje pletUž oddávna sú súčasťou kozmetických prípravkov, v posledných rokoch ich popularita stále narastá. Poznáte prírodné oleje, ktoré sú vhodné pre pleť?

V súčasnosti si čoraz častejšie vyberáme produkty, ktoré poskytuje sama príroda. Či už ide o drogériu alebo kozmetiku, zdá sa, že všade hrajú prím práve prírodné produkty. Aj prírodné oleje zaznamenali v posledných rokoch veľký úspech a neraz sa odporúčajú pri riešení problémov s pleťou.

Prečo sú prírodné oleje vhodné pre pleť?

Každému typu pleti môže určitý prírodný olej pomôcť. Nemusíte mať obavy z toho, že by pokožke uškodili keďže ide o ďalšiu vrstvu „mastnoty“ - pleť takého hydratovanie ocení ak zvolíte ten správny olej. Aké sú ďalšie výhody okrem hydratácie?

  • majú upokojujúci účinok – zložky v niektorých olejoch môžu upokojiť aj suchú alebo začervenanú pleť
  • rozjasňujú pleť a tónujú – pokožka môže byť pri každodennom používaní jasnejšia a žiarivejšia
  • redukujú vrásky – správne hydratovanie má za následok menší počet vrások
  • hoja akné a ranky – niektoré oleje môžu pomôcť pri hojení rán, akné alebo fľakoch po akné


Aké rôzne prírodné oleje sú na trhu?

Či už máte suchú, mastnú alebo problematickú pleť so sklonom k akné, na trhu môžete nájsť olej, ktorý bude vhodný práve pre vás. Dôležité je však poznať čím sú oleje charakteristické a pre aký typ pleti sú určené. Pri výbere nezabúdajte ani na jeho kvalitu – vyberajte tie, ktoré sú lisované za studena, pretože sa práve pri nich najlepšie uchovávajú účinné látky.


Šípkový olej

Lisuje sa zo semien šípkových plodov a patrí medzi výrazne výživné oleje. Má silné regeneračné a hojivé účinky, preto sa často odporúča pre pleť so sklonom k akné. Obľúbený je aj pre omladzujúci účinok na pleť – pomáha pri boji proti vráskam a zamedzuje prejavom starnutia kože.


Kokosový olej

Olej so všestranným použitím našiel svoje miesto v kozmetike už pred niekoľkými rokmi. Vyrába sa lisovaním kokosových tukov a je typický práve sladko-kokosovou vôňou. Je bohatý na vitamín E a výborne hydratuje pleť. Má navyše protizápalové účinky – svoje využitie preto má aj pri hojení pokožky. Využíva sa na odličovanie, no pre tento účel je lepšie si najskôr po troche vyskúšať ako naň pleť bude reagovať.

kokosovy olej pouzitie plet


Argánový olej

Je produktom z plodov marockého stromu argánia tŕnitá. Obsahuje veľké množstvo vitamínu E, antioxidantov a esenciálnych mastných kyselín. Ide o ľahký olej, ktorý sa dobre vsakuje do pokožky a napomáha pri hydratácii a regenerácii. Navyše má hojivé účinky na rany, popáleniny, pomáha aj pri liečení jaziev a oceníte ho aj keď chcete zlepšiť elasticitu pokožky a vyhladiť jemné vrásky. Pomôcť môže aj pri liečení jazvičiek po akné.


Jojobový olej

Získava sa z plodov zeleného kríka simondsie čínskej. Jeho zloženie je veľmi blízke ľudskému mazu – pleť ho preto veľmi dobre znáša a olej sa vďaka tomu rýchlo vsakuje. To, že má podobnú štruktúru ako kožný maz znamená, že dokáže vyvažovať produkciu kožného mazu. Na pleť má viaceré priaznivé účinky – regeneruje, pomáha jej v odolnosti voči vonkajším vplyvom a zabezpečuje udržiavanie vlhkosti v pleti. Je vhodný pre tých, ktorí zápasia s akné, popraskanou pokožkou či ekzémami.


Konopný olej

Tmavozelený olej sa vyrába zo semien konopy siatej a je známy vďaka upokojujúcim, protizápalovým a antioxidačným účinkom. Podstatnú časť jeho zloženia tvoria esenciálne mastné kyseliny. Rýchlo sa vsakuje do pokožky a pomáha jej udržiavať mladistvý vzhľad. Použiť ho môžu aj tí, ktorí zápasia s mastnejšou pleťou – tento olej pomáha zmenšovať veľkosť pórov a je účinný aj pri odstraňovaní čiernych bodiek.

konopny olej plet


Rakytníkový olej

Vyrába sa z plodov rakytníka rešetliakového. Má typickú jantárovú červenú farbu, ktorou môže aj jemne sfarbiť pleť. Na pleť má výrazné regeneračné účinky a pôsobí protizápalovo. Je bohatý na vitamíny A a E, pomáha redukovať vrásky a zlepšuje pružnosť pokožky. Pomôcť môže i tým, ktorých trápi akné - má totiž výrazné hojivé účinky.


Makadamiový olej

Lisuje sa za studena orieškov makadamie. I on výrazne pomáha hydratovať a regenerovať pokožku. Má silné antixidačné účinky, spomedzi minerálov obsahuje selén a zinok. Je výborným pomocníkom najmä v zime, kedy pomáha vysušenej pokožke. Navyše môže pomôcť pri eliminovaní viditeľnosti mimických vrások.


Levanduľový olej

Je známy vďaka svojim antibakteriálnym účinkom, vhodný je preto pre tých, ktorí zápasia s problematickou pleťou s akné. Typická je preňho jeho výrazná až prenikavá vôňa. Vďaka antibakteriálnym účinkom je možné ho použiť na akné a ekzémy. Odporúča sa použiť ho lokálne na miesto so zápalom.


Čajovníkový olej

Rovnako ako aj levanduľový olej, aj čajovníkový má silné antibakteriálne a hojivé účinky. Pri aplikovaní dávajte pozor a použite ho len lokálne na akné alebo štípance. Spočiatku ho použite len na malé miesto na pleti, aby ste videli či na pleť nebude pôsobiť dráždivo. Získava sa z čajovníka austrálskeho, na trhu ho môžete nájsť pod názvom Tea Tree Oil.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS