ustipnutie hmyz pomocV letnom období je ovzdušie plné včiel a ôs, častý je i výskyt kliešťov v tráve. Ako zareagovať ak vás uštipne hmyz?

Zásady prvej pomoci pri uštipnutí hmyzom je dobré poznať. Osy, včely alebo čmeliaky sú počas leta najkatívnejšie a uštipnúť môžu kohokoľvek. Obyčajne sa po uštipnutí objaví mierny opuch, začervenanie, svrbenie alebo i bolesť na zasiahnutom mieste. Tieto príznaky zvyčajne odoznejú do dvoch dní.

Alergická reakcie na uštipnutie hmyzom

U niekoho však môže nastať alergická reakcia. Jej príznaky sa objavujú aj inde ako na postihnutom mieste.

Môže sa objaviť:

  • nadmerný opuch
  • malátnosť
  • opuch na tvári, jazyku
  • ťažkosti s dýchaním
  • nevoľnosť
  • začervenanie tváre

Pri výskyte týchto príznakov neváhajte vyhľadať lekársku pomoc. Záchrannú službu volajte hneď v prípade ak vás hmyz bodol do krku alebo do jazyka.

ustipnutie hmyzAnafylaktický šok

Ide o život ohrozujúcu reakciu, ktorá nastáva krátko po uštipnutí. Akútna reakcia trvá do 30 minút po uštipnutí, ďalšie reakcie ešte ďalších niekoľko hodín.

K príznakom anafylaktického šoku patria modré pery a končeky prstov na rukách, náhly pokles krvného tlaku, bezvedomie, celkový kolaps.

V tomto prípade je nevyhnuté volať rýchlu záchrannú pomoc.Čo robiť hneď po bodnutí

  • Skontrolujte či nezostalo zapichnuté žihadlo – ak áno, zoškrabte ho nechtom tak, aby ste do rany nevytlačili zvyšok jedu zo žihadla.
  • Miesto vpichu potom očistite vodou a mydlom a ak máte nablízku gél určený na ošetrenia bodnutia hmyzom tak ho čo najskôr aplikujte na ranu.
  • Následne môžete na schladenie postihnutého miesta použiť studený obklad, napr. vrecko s ľadom.
  • Ak vás hmyz bodol do nohy alebo ruky, dajte končatinu do vyvýšenej polohy.

Uštipnutie komárom

Účinné sú chladivé gély bežne dostupné v lekárňach, miesto vpichu môžete schladiť ľadom alebo studenou vodou. Hojenie rany podporuje aloe vera, antibakteriálne účinky má med. Príznaky po uštipnutí by mali odznieť do niekoľkých dní.


Uštipnutie osou, sršňom a včelou

Osa i sršeň spôsobia veľkú bolesť pri poštipnutí, koža je potom začervenaná a opuchne. Po uštipnutí včelou zostáva v koži žihadlo, ktoré je najlepšie zoškrabnúť nechtom. Pri vyťahovaní pinzetou by sa mohlo stať, že sa do rany vpustí zostávajúci jed.

ustipnutie vcela

Vyberanie kliešťa

Uštipnutie kliešťom nebolí ani nesvrbí, preto si treba dávať ešte lepší pozor po každom pobyte vonku a skontrolovať či ho nemáte na tele. Pri vyberaní nie je vhodné použiť oleje – kliešť by vtedy mohol vyvrátiť obsah svojich čriev do rany a tým by sa preniesli baktérie alebo vírusy.

Najlepšie je vybrať ho pomocou pinzety, a to kývavým pohybom. Kliešťa je potrebne zachytiť čo najbližšie ku koži a opatrne ho kolmo ťahať oproti koži, popri ťahaní ho zároveň mierne pootočte do polkruhu. Po vybratí ranu vydezinfikujte.

Lekára je potrebné navštíviť ak sa vám nepodarilo vytiahnuť celého kliešťa alebo ak vám zostane začervenané okolie ranky.

autor: redakcia
foto: pexels.com

ZDIEĽAJTE NÁS