kapsicka pastierska zberJe účinnou pri ženských chorobách, regulovaní tlaku a pomáha zastaviť krvácanie. Nazbierajte si kapsičku pastiersku.

Počas jari nájdete kapsičku takmer na všetkých miestach, či už pri cestách, záhradách alebo na lúkach. Našej pozornosti neraz uniká, pretože je naozaj nenápadná a v záplave iných byliniek nie je natoľko výrazná.
Má veľké tmavozelené listy, ktorú sú zúbkaté podobne ako listy púpavy. Kvety kapsičky sú biele, majú štyri korunné lupienky. Na hornej časti rastliny sa počas kvitnutia tvoria srdcovité kvietky.

Čo obsahuje kapsička a aké má využitie?

kapsicka pastierska pouzitieBylinka obsahuje vitamín A, B, C, E, a K, draslík, meď, mangán, vápnik a vlákninu. Navyše má aj vysoký obsah chlorofylu a antioxidantov.

Liečivé vlastnosti sa pripisujú najmä obsahu sulforafánu, ktorý má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti a je nápomocným pri hojení rán.

Využitie kapsičky pastierskej

Jej účinky sú pomôžu najmä ženám. Kapsička pomáha pri silnej a dlhotrvajúcej menštruácii – zmierňuje krvácanie, pomáha pri kŕčoch alebo pri dlhom alebo nepravidelnom cykle. Bylinka môže byť vďaka zvýšeniu zrážanlivosti krvi užitočná aj pri zastavení krvácania z nosa, krvácania pri poraneniach alebo pri vnútornom krvácaní žalúdka.

Môže vás zaujímať: Menštruačné bolesti - čo pomôže zmierniť tieto nepríjmnosti

Kapsička pomáha čistiť a rozpúšťať vápenaté usadeniny, čím pomáha pri chorobách srdca a krvného obehu. Zároveň pomáha znižovať krvný tlak. Pomôcť môže aj tým, ktorí majú problémy s obličkami, pečeňou alebo slezinou, pretože podporuje ich správnu funkciu. Podporuje aj celkovú obranyschopnosť organizmu a pomáha chrániť bunky.

Jej účinky využijete aj pri výskyte rôznych kožných ochorení či na dezinfekciu pri poraneniach pokožky. Tinktúra z kapsičky zase pôsobí priaznivo na boľavé kĺby.

kapsicka pastierska recept

Zber a sušenie

V období apríl – september, teda v čase kvitnutia sa zbiera nadzemná časť bylinky. Suší sa prirodzeným teplom v tieni, sušenie prebieha rýchlo no treba skontrolovať či je celá vňať úplne suchá.

Kapsička by sa mala sušiť v tieni pôsobením prirodzeného tepla. Schne pomerne rýchlo, pričom ju netreba obracať. Môžete využiť aj sušičku – teplota však nesmie prekročiť 40 stupňov.

Čo sa dá pripraviť z kapsičky

Kapsička sa dá konzumovať priamo, dá sa z nej pripraviť čaj alebo liečivé obklady.

  • Čaj - čaj si pripravíte z dvoch čajových lyžičiek usušenej kapsičky, ktoré zalejete 2,5 dcl vriacej vody. Necháte lúhovať na cca 10 minút a scedíte.
  • Liečivé obklady - pripravte si päť čajových lyžičiek sušenej kapsičky a nechajte ich lúhovať v 0,5 litri studenej vody na dobu asi 7-8 hodín. Následne sceďte a aplikujte na opuchy a rany.

Pozor na dávkovanie

Kapsička je vhodná skôr na cielené liečenie zdravotných ťažkostí ako na preventívne užívanie. Pozor si treba dať pri dávkovaní - bylinka môže podobne ako aj iné vyvolať alergickú reakciu. Tá sa môže prejaviť problémami s dýchaním alebo opuchom – vtedy treba určite vyhľadať lekára.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS