vypadavanie vlasov pricinyAk chcete vlasom dopriať výživu, lesk a zabrániť ich vypadávaniu, môžete im pomôcť aj domácimi receptami.

Každý deň nám vypadne približne 50-100 vlasov pri česaní alebo prehrabnutí vlasov rukou. Vypadávanie vlasov je prirodzené a patrí to k ich cyklu. Obyčajne nás vypadávanie nemusí trápiť, no ak spozorujeme, že vypadáva väčšie množstvo tak treba problému venovať pozornosť. Za nadmerným vypadávaním však už môžu byť rôzne príčiny – obyčajne ide o hormonálne výkyvy, ochorenia obličiek a štítnej žľazy, nedostatok vitamínov ale aj psychická nepohoda. Ak máte pocit, že vám vypadáva až neprirodzene veľa vlasov, treba sa obrátiť na odborníkov.

Vlasom môže pomôcť ak doplníte vitamíny A, C, E, B6 a B12 a minerály ako zinok, železo alebo horčík. Najmä zinok zohráva dôležitú úlohu v prevencii a liečbe vypadávania vlasov. Rovnako dôležitý je aj pitný režim – dehydratovanie spôsobuje nadmernú suchosť vlasového vlákna a tým aj jeho zvýšenú lámavosť a spomalený rast.

Nápomocné sú častokrát prípravky z lekárne alebo doplnenie jedálnička o vitamíny a ďalšie živiny. Vlasom môžete pomôcť aj domácimi receptami, ktorými im dodáte silu a odolnosť.


Maska z vajca a olivového oleja

V mnohých domácich receptoch sa uvádza vajce – je totiž zdrojom bielkovín, podporuje rast vlasov, dodáva im lesk a krásny vzhľad. Hydratáciu zase zabezpečuje olivový olej. Na výrobu masky stačí zmiešať jedno celé vajce s polievkovou lyžicou oleja. Masku treba naniesť na pokožku, prikryť igelitovou čiapkou, nechať 20 minút pôsobiť a opláchnuť.

vypadavanie vlasov maska

Maska z avokáda, olivového oleja a medu

Domáci zábal si vyrobíte aj tak, že popučíte dužinu avokáda, pridáte dve lyžice olivového oleja a lyžicu medu. Zmes premiešajte a vmasírujte do vlasov. Nechajte pôsobiť na 15-20 minút a dôkladne umyte.


Maska zo žĺtka a banánov

Účinnú masku si pripravíte aj tak, že popučíte dva banány, pridáte k nim vaječné žĺtko a čajovú lyžičku citrónovej šťavy. Všetko premiešajte, naneste na pokožku hlavy a prekryte igelitovou čiapkou. Nechajte pôsobiť okolo 40 minút, opláchnite a umyte vlasy šampónom.


Zemiaková šťava na pevné vlasy

Zemiaková šťava je výborná pre suché vlasy, vyživuje vlasové folikuly a podporuje rast vlasov. Zmiešajte ½ šálky zemiakovej šťavy niekoľkými kvapkami citrónu a naneste na vlasy. Nechajte pôsobiť na 20 minút a opláchnite.

vypadavanie vlasov domace recepty

Odvar zo žihľavy

Žihľava podporuje tvorbu vlasových vláken a zabraňuje vypadávaniu vlasov. V kombinácii s jabĺčnym octom budú vlasy krásne a lesklé. Najskôr si nazbierajte dve hrste listov žihľavy. V pomere 1:1 si pripravte zmes z jabĺčneho octu a vody a priveďte do varu. Odvarom zalejte žihľavové listy a nechajte lúhovať 10-15 minút a sceďte. Výsledný odvar používajte na umývanie vlasov.


Odvar zo zeleného čaju

Zelený čaj obsahuje vitamíny skupiny B, železo či zinok. Prítomné antioxidanty podporujú rast silných vlasov. Vrecko zeleného čaju nechajte vyluhovať v dvoch dcl horúcej vody. Po vychladnutí môžete odvar vmasírovať do pokožky hlavy.

autor: redakcia
foto: pexels.com, pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS