lieciva baza cierna1Koniec jari a začiatok leta je charakteristický kvitnutím zberom kvetov bazy čiernej. U nás je pomerne rozšírená, najmä v lesoch a hájoch, ale stretneme sa s ňou aj v okolí sídlisk, rôznych ruín a na okrajoch ciest od nížin až po horské pásmo.


Bylinkári bazu opisujú ako „ liečivú truhlicu", pre jej terapeutické a imunitné vlastnosti. Už od pradávnych čias bola obľúbeným liečivom na rôzne respiračné ochorenia ako je odstránenie hlienov a utíšenie kašľa, ale používala sa aj ako preháňadlo pri kolike.


Zbieranými časťami bazynajmä kvety, celé súkvetia a na jeseň sa zberajú zrelé tmavé plody. Rovnaké využitie má baza aj v dnešnej dobe ako to bolo v minulosti. Teda, ak máte nejaké ťažkosti s dýchaním, zahlienením, nádchou, alebo nachladnutím účinné látky bazy ako je silica, triesloviny, sú schopné tieto ťažkosti oslabiť až vyliečiť.


Ak trpíte zahlienením, toto je špecifická kapitola, kde by ste v prvom rade mali vylúčiť zo stravy mliečne potraviny a to hlavne mlieko a syry, ďalej pšenicu, ovos, jačmeň, banány a tiež zemiaky, toto sú potraviny, ktoré podporujú zahlieňovanie organizmu. Samostatné bylinky na tento problém nebudú dostačujúce, ak im vy samy nepomôžete v vyriešení tohto komplikovaného zdravotného problému.

baza cierna
Kvety - zberajú sa celé súkvetia.

Pri sušení ich rozkladáme stopkami nahor na čistý papier alebo sitá. Po usušení kvety zbavíme stopiek a uskladníme ich do vzduchotesnej nádoby. V jesennom a zimnom období, máme po ruke úžasnú bylinku na respiračné problémy a úľavu pri prechladnutí. 

Kvety obsahujú množstvo užitočných a zdraviu prospešných látok ako sú glykosidy, silica, flavonoidy, ktoré pomáhajú krvnému obehu, chránia cievy a liečia zápaly, trak isto aj triesloviny a taníny, ktoré sú účinné v boji proti infekciám. Tiež obsahujú značné množstvo organických kyselín (cholin), sacharidy a tiež vitamín C.

Odvar pôsobí upokojujúco, užíva sa najmä pri nachladnutí a respiračných kataroch, pomáha pri horúčkach, ničí hnilobné baktérie, podporuje imunitný systém v počiatočných štádiách chrípky, zvyšuje činnosť močových ústrojov a potných žliaz. Pomáha utíšiť príznaky sennej nádchy, účinok v tomto prípade je iba vtedy, ak sa s jej odvarmi (užívaním) začne na hneď začiatku roka.

Vonkajšie použitie:

Pri vonkajšom použití je výbornou prísadou do inhalačných zmesí pri nádche, prechladnutí a zápale priedušiek, obklady sa používajú pri zápale kŕčových žíl.

Tak ako pri väčšine byliniek sa rastlinné prípravky pripravené z kvetov a plodov bazy čiernej sa neodporúča ich užívanie počas tehotenstva a dojčenia.

Spravte si výborný sirup z bazy čiernej - recept >>

Wanda

ZDIEĽAJTE NÁS