Pálenie a rezanie sa počas dňa stupňuje a večer sú unavené oči častokrát začervenané, očné okolie opuchnuté a pridáva sa aj nadmerné slzenie či rozmazané videnie. Prichádza horúce leto a klimatizácia chladí na plné obrátky takmer všade, kam sa pohnete. Čo je však príjemné rozhorúčenému telu, neprospieva našim očiam. Ak vás večer oči pália, režú alebo máte pocit akoby vám niečo spadlo do oka, zdá sa, že sa u vás prejavili príznaky syndrómu suchého oka. Nenechajte si ním pokaziť pekné leto a poraďte sa so svojím lekárnikom o vhodnej liečbe, ktorá vám uľaví.

depresia-osamelostDepresia patrí k najčastejším psychickým poruchám. Ženy ňou trpia dvakrát častejšie ako muži. Súvisí to najmä s hormonálnymi zmenami (menštruácia, gravidita, popôrodná depresia). Muži oveľa ťažšie priznávajú, že trpia depresiou, preto u nich môže dlhšie zostať nezistená. Celkovo depresií vo svete pribúda a ich výskyt sa presúva do mladšieho veku.

cervena-kozaÚplne normálne je, že sa v letných horúčavách alebo pri ťažšej fyzickej práci človek potí. Je to prirodzený ochladzujúci mechanizmus organizmu.
Problém nastáva vtedy, keď citlivá ľudská pokožka reaguje na vyššie teplo a vlhkosť zapareninami.
Zapareniny postihujú všetky vekové kategórie, bábätká, deti ale aj dospelých ľudí bez rozdielu rovnako ženy ako i mužov.

MUDr. Vladimír Hostýn Časy sú uponáhľané, nikto nemá na nič čas a je jednoduchšie predpisovať lieky ako každý deň cvičiť, hovorí popredný slovenský odborník na športovú medicínu.

Medzi jeho pacientov patria napríklad tenisti Dominik Hrbatý a Henrieta Nagyová, hviezda slovenskej cyklistiky Janka Keseg Števková či spevák Jožo Ráž.

prevencia mProblémy v spálni má čoraz viac mužov a to nielen v strednom veku, ako sa obvykle traduje. Začína to občasnými zlyhaniami a niekedy končí aj hádkou a odcudzením partnerov. Riešenie je pritom oveľa bližšie, ako by ste si mohli myslieť.

Veľká väčšina problémov v posteli začína pri zlom životnom štýle a zlej životospráve. Prejedanie sa, nedostatok pohybu, niektoré zlozvyky a samozrejme nesprávna strava, to všetko prispieva k horšej potencii, niekedy dokonca aj k impotencii. Ak si myslíte, že vám pomôže už len ona známa modrá pilulka zvaná Viagra, ste na veľkom omyle. Príčina problémov je práve vo vás a preto musíte začať od seba.

diabetes-528678 1280Svetový deň diabetu vyhlasuje každoročne 14. novembra Svetová federácia diabetu (IDF) v spolupráci s WHO. Účelom je zvyšovanie povedomia o tomto ochorení, o jeho príčinách, príznakoch, liečbe a komplikáciách. Svetový deň diabetu nám však každý rok pripomína, že počet chorých na cukrovku sa stále zvyšuje.

old people 616718 1280Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom ubúda množstvo kostnej hmoty a vznikajú poruchy štruktúry kostí, čím sa zvyšuje riziko zlomenín.
Kritickými obdobiami pre jej vznik sú najmä obdobia menopauzy a staroby.

 

Duševné zdravieSvetový deň duševného zdravia prebieha s cieľom zvýšiť povedomie o otázkach duševného zdravia na celom svete a mobilizovať úsilie na podporu duševného zdravia. Deň poskytuje príležitosť pre všetky zainteresované strany pracujúce v oblasti duševného zdravia hovoriť o svojej práci a tom, čo je ešte potrebné urobiť, aby sa starostlivosť o duševné zdravie stala realitou pre ľudí na celom svete. Téma tohtoročného Svetového dňa duševného zdravia sa vzťahuje na „psychologickú pomoc“.