lipovy kvet suchyKvety lipy patrí k základným prírodným liekom. Nemali by preto chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Čaj, ktorý si pripravíte z kvetov lipy vám pomôže pri bolestiach hlavy, zažívacích ťažkostiach či zápaloch dýchacích ciest. Má priaznivé účinky na celý organizmus.

 

Pozitívne účinky lipy poznali už naši predkovia, ktorí ju dokonca uctievali. Už oddávna sa používal pri liečení nachladnutia vďaka svojmu silnému potopudnému účinku, ktorý má kvôli vysokému obsahu glykozidov. Lipový kvet navyše obsahuje silice, flavinoidy, sacharidy, triesloviny, vitamín C a látky, ktoré sa podobajú vitamínu E.

 

uskladnenie lipovy kvet doza2Na našom území nájdete veľa druhov líp, kvety sa však oplatí zbierať len z lipy malolistej a lipy veľkolistej - iba tie totiž majú priaznivé účinky. So zberom by ste nemali čakať - v júny vo vyšších polohách najneskôr v júli by ste ich mali mať kvety nazbierané na prípravu čaju. Zbierajte však v čase, kedy ešte nie sú plne rozkvitnuté, ale len polorozvité a aj spolu s listom. Na zber si vyberte taký strom, ktorý nerastie pri frekventovanej ceste. Po zbere kvety naukladajte na plech a sušte pri teplote 35 °C na vzdušnom mieste v tieni. Skladujte ich v tme a suchu v uzatvorených papierových vrecúškach prípadne v sklenených dózach, kde máte istotu, že sa vám lipový kvet nepokazí ani nenavlhne.

 

Účinky lipového čaju:

  • posilňuje obranyschopnosť
  • pomáha pri nachladnutí - má močopudný účinok, znižuje horúčku, podporuje tvorbu hlienu a odkašliavanie
  • má upokojujúci účinok pri pocitoch úzkosti alebo napätia
  • pomáha pri nespavosti
  • pozitívne vplýva na trávenie - podporuje tvorbu žalúdočných štiav, uvoľňuje kŕče v tráviacom trakte
  • vhodný je pre deti - posilňuje imunitný systém a pôsobí upokojujúco

 

Dlhodobo by ste ho nemali piť ak:

  • máte kardiovaskulárne problémy
  • v tehotenstve

 

Lipový čaj

Čaj si môžete pripraviť týmto spôsobom:
Polievkovú lyžicu sušeného lipového kvetu zalejte štvrť litrom vriacej vody, pod pokrývkou ho nechajte 15 minút vylúhovať, sceďte prípadne oslaďte medom.

 

Lipová kúpeľ nôh pri prechladnutí

Pripravíme si: 1 hrsť lipových kvetov, 1 liter vriacej vody
Postup: Kvety zalejeme vriacou vodou a všetko necháme 1 hodinu lúhovať, potom precedíme. Vzniknutý výluh vylejeme do väčšej nádoby, doplníme horúcu vodu a 10 minút si v nej máčame nohy. Tie následne zabalíme do teplého uteráku a necháme účinkovať teplo.

 

Kozmetika z lipových kvetov

Lipové kvety môžete taktiež využiť na zjemnenie a regeneráciu pokožky

 

Pleťová voda

Pleťovú vodu si vyrobíte týmto jednoduchým postupom:
2 lyžice kvetov zalejete 3 dl vriacej vody a necháte 20 minút vylúhovať. Scedenou vodou si môžete oplachovať tvár, dekolt, ruky i nohy.

 

Výživný vlasový zábal

Pripravíme si: 1 lyžicu lipových kvetov, 2 žĺtky, 1 lyžicu olivového oleja, 2 dl vriacej vody
Postup: Kvety zalejeme vriacou vodou a necháme ich lúhovať cca 30 minút. Scedíme, kvety dobre vytlačíme a do výluhu primiešame 2 žĺtka a 1 lyžicu olivového oleja. Zmes votrieme do vlasov a necháme pôsobiť. Vlasy si môžete zabaliť aj do potravinárskej fólie. Nechajte pôsobiť zhruba 40 minút. Potom vlasy poriadne umyte.

ZDIEĽAJTE NÁS