pitny rezim pocas letnych dni mVysoké letné teploty dokážu ľudský organizmus zničiť viac, ako fyzická námaha. Pocit smädu je varovným signálom pri značnom nedostatku vody v organizme. Človek by si mal dopĺňať tekutiny priebežne a ešte predtým, ako sa dostaví pocit smädu. Nedostatočný príjem tekutín spôsobuje rôzne zdravotné problémy, najčastejšie sa jedná o dehydratáciu organizmu, ktorá sa prejavuje únavou, spavosťou, malátnosťou, poruchou koordinácie chôdze a pohybov, suchosť a nepružnosť pokožky, zrýchlenie pulzu, zníženie krvného tlaku.

letny jedalnicek melon mBratislava 3. júla 2017: Červený melón, jahody, maliny, žltý melón a marhule, zo zeleniny najmä uhorky, paradajky či tekvica. To sú víťazné druhy ovocia a zeleniny v „súťaži“ o najvyšší obsah vody. Aj kvôli vysokému podielu vody sú vhodnou súčasťou letného jedálnička každého z nás, hovorí odborníčka na výživu z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (LF UK) MUDr. Katarína Babinská, PhD.

pink-lemonade-795029 1280Prichádza letné obdobie a stým spojené letné horúčavy, ktoré vplývajú na naše telo. Počas horúčav by ste tak mali preto dodržiavať niekoľko hlavných zásad.
Nezabúdať na dostatočný príjem tekutín. Tie by mali pozostávať najmä z čistej vody či minerálky, čaju prípadne ovocných štiav či domácich limonád. Vyhýbajte sa presladeným vodám a tiež príliš vychladeným nápojom. Piť treba priebežne v menších dávkach nie nárazovo.

laserova operacia oci relexsmile.sk mVraví sa, že oko je bránou do duše. Očami sa ľudia dokážu smiať, pohľadom vedia zabíjať. Hovorí sa, že podľa pohľadu zistíte, či je ku vám niekto úprimný, alebo vás klame. Ak by to však aj nebola pravda, je neodškriepiteľným faktom, že zrak je náš najdôležitejší zmysel. Pomáha nám orientovať sa v priestore, vychutnávať si všetky farby a krásy sveta. Život bez zraku je sivý, fádny a neplnohodnotný. Neposkytuje taký dokonalý priestor na rozlet, aký by si mnohí priali. Skúšali ste sa niekedy prejsť po svojom dome so zažmúrenými očami?

kliest 2Nastalo obdobie, kedy sa viac pohybuje v prírode, vychutnávame si prechádzky po lúkach či kopcoch. Už ani vo vyšších nadmorských výškach nie je nič nezvyčajné, že si z prechádzky prinesieme aj nevítaného hosťa - kliešťa.

Pálenie a rezanie sa počas dňa stupňuje a večer sú unavené oči častokrát začervenané, očné okolie opuchnuté a pridáva sa aj nadmerné slzenie či rozmazané videnie. Prichádza horúce leto a klimatizácia chladí na plné obrátky takmer všade, kam sa pohnete. Čo je však príjemné rozhorúčenému telu, neprospieva našim očiam. Ak vás večer oči pália, režú alebo máte pocit akoby vám niečo spadlo do oka, zdá sa, že sa u vás prejavili príznaky syndrómu suchého oka. Nenechajte si ním pokaziť pekné leto a poraďte sa so svojím lekárnikom o vhodnej liečbe, ktorá vám uľaví.