senna nadchaAlergia, je zápalová chronická reakcia na slizniciach, alebo na pokožke. Jedná sa o neprimeranú reakciu organizmu na alergény.

Najčastejšie sa vyskytujú alergie na peľ, plesne, roztoče, potraviny, lieky a bodnutie hmyzom. Najrozšírenejšia je sezónna peľová alergia tzv. senná nádcha, postihuje až pätinu populácie bez rozdielu veku. Prejaviť sa môže hocikedy v priebehu života.


Peľová alergia

Toto ochorenie je spôsobené, nadmernou reakciou slizníc na peľové zrná, ktoré sa dostávajú do organizmu vdychovaním. Rozhodujúcim spúšťačom sezónnej alergie je peľ vetrom opeľovateľných rastlín. Peľ z týchto rastlín vietor roznáša na veľké vzdialenosti, preto alergický ľudia na ne v čase ich kvitnutia reagujú. Tieto rastliny sa nemusia nachádzať bezprostredne v ich blízkom okolí, a predsa nastáva alergická reakcia.

 

alergen agat

 

Alergén (peľ) vyvoláva nadmerné kýchanie, svrbenie nosa, hrdla i očí, neprestávajúcu tečúcu nádchu, alebo upchatie nosových dutín. Môže tiež vyvolať opuch, začervenanie a svrbenie očí, prípadne zápal spojiviek. Pri vysokej koncentrácii alergénu v ovzduší sa môže u alergika objaviť aj kožný ekzém. Najťažším a najhorším prejavom alergickej reakcie je anafylaktický šok. V takomto prípade je nutné ihneď zavolať rýchlu pomoc. Postihnutému zlyháva krvný obeh, môže stratiť vedomie. V prípade neposkytnutia pomoci môže nastať i smrť. Silný alergik zvyčajne býva liečený, tak by mal mať pri sebe lieky na alergiu predpísané alergiológom (kortikoidy, adrenalín). )

Ďalšou možnou alergickou reakciou je astmaticky záchvat, v tomto prípade, môže zlyhať dýchanie. Pacient taktiež potrebuje rýchlu pomoc.

 

alergen repka olejka


Hmyzom opeľovateľné rastliny, majú kvety vzrastom väčšie a zvyčajne sú aromatické.Peľové zrnká sa do ovzdušia dostávajú iba v malom množstve. Alergia sa prejavuje len v ich bezprostrednej blízkosti. Mnohí pacienti sú citlivý a reagujú na viac druhov peľov rastlín (polyvalentné alergie).

 

Tri dôležité obdobia peľovej sezóny

Peľová sezóna na našom území a v našich podmienkach, je sprevádzaná peľom drevín, tráv a burín.
Už začiatkom jari začínajú prvé problémy pre alergikov, kedy sa v ovzduší vyskytuje najmä peľ drevín ako sú topole, liesky, jelše, brezy, jasene...
Druhá polovica jari až prvá polovica leta sa vyznačuje prevahou peľov tráv, púpav a obilnín.
Obdobie končiaceho sa leta a začiatok jesene. V tomto období je hlavnou alergizujúcou zložkou peľ bylín (ambrózia, palina a iné). V septembri je peľová sezóna na ústupe. 

Ak máte podozrenie, že ste na niečo alergický, treba navštíviť odborného lekára, alergiológa. Po potrebných testoch a vyšetreniach zistí, aký alergén vás ohrozuje. Alergénu, ktorý je pre vás nebezpečný, na ktorý reagujete, sa treba vyhýbať. Na alergiu sa užívajú lieky predpísané alergiológom, ktoré pomáhajú znižovať alergické reakcie.

 

alergen travy


Chráňte sa v čase výskytu alergénov – doporučuje sa

  • Denne sa sprchovať a umývať si vlasy, vymieňať oblečenie, aby ste odstránili nazberaný peľ.
  • Opraté prádlo sušte vo vnútri v miestnosti na sušiakoch.
  • Vyhýbajte sa pachom, výparom, fajčeniu a prašnému prostrediu.
  • Nevetrajte prievanom cez otvorené okná, okná zabezpečte špeciálnou proti peľovou sieťkou.
  • Obmedzte vychádzky z domu za slnečných a veterných dní.
  • Na prechádzky, dovolenky a relax sa odporúča les, no nie po jeho okrajoch, ale vo vnútro lesa, kde je málo tráv. Ideálne sú prímorské oblasti s piesočnatými alebo kamenistými plážami.

Vynikajúce pre alergikov je i kloktanie slanej vody pred spaním, taktiež parné sauny a parné inhalácie.

Prečítajte si aj: Peľové alergie - palina a lipnicovité trávy

 Rebecca

ZDIEĽAJTE NÁS