konarik rozkvitnutej_ceresneCítite sa chorý, unavený a ste ako bez života? Stotožnili ste sa s neexistujúcou diagnózou, ktorú všetci voláme "jarná únava"? Nebude to len následok zlenivenia počas zimy?

Čo to vlastne jarná únava je a čo ju spôsobuje

kozie-mlieko - zdravý nápojV minulosti kozie mlieko a chudoba patrili k sebe. Bolo považované nielen za súčasť ich kuchyne ale aj ich biedneho života. Vo vyšších vrstvách alebo v bohatších rodinách sa vo väčšom rozsahu konzumovalo výlučne kravské mlieko, ale nepohŕdali ani výrobkami z menej cenného ovčieho mlieka (syr, oštiepok).

jarna redkovkaPo celý rok sú naše obchody zásobované z rôznych kútov sveta tými najrozličnejšími druhmi ovocia a zeleniny. Mnoho z nich vidíme vôbec prvýkrát, odskúšame a viac sa k ním nevrátime, iné nám pre zmenu zachutí a stáva sa súčasťou nášho jedálnička.

V dnešnej dobe sa stretávame čoraz častejšie s nadšencami, ktorí dávajú prednosť celkom obyčajným druhom ovocia a zeleniny, ktoré sú dopestované u nás v našej krajine v aktuálnom ročnom období na poliach ako to robili naši predkovia.

stravovanie pocas vianoc mVianočné sviatky už opäť klopú na dvere a okrem rodinných chvíľ a pokoja prinášajú so sebou aj pokušenie skonzumovať množstvo dobrôt, ktoré sa objavia na stole. Pre mnohých z nás sú Vianoce obdobím boja samého so sebou a obdobím prejedania sa, keďže nás všade obklopujú bohato prestreté stoly. Dobré jedlo k Vianociam patrí, ale nemalo by ho byť viac, ako znesieme.

V súčasnosti sa totiž často stáva, že namiesto rodinnej pohody trávime čas v zdravotníckych zariadeniach so žlčníkovým záchvatom, vysokým tlakom a rôznymi zažívacími ťažkosťami, práve preto treba vyvážiť vysoký energetický príjem z potravy dostatočnou pohybovou aktivitou, či už formou zimných športov, domáceho cvičenia alebo prechádzkami na čerstvom vzduchu, čím podporíme aj imunitný systém.

nakupovanieKvalita jedla je už dlhodobo veľmi diskutovaná téma. Trend súčasnej doby na jednej strane smeruje ku kvalitným, lokálnym surovinám, na druhej strane na pultoch v našich supermarketoch nachádzame rôzne potraviny s veľkým množstvom prídavných látok takzvaných éčok. Zdravé jedlo by malo byť čo podľa možnosti pripravené z čerstvých surovín a s minimom konzervantov, farbív a ďalšej chémie.

himalayan sol 1509964 1280Pochádza z jaskyne v Pakistane z juhozápadných fosílií Himalájí. Táto soľ vznikla vyschnutím pramora a pôsobením klimatických zmien pred vyše 220 miliónmi rokov. Nachádza sa približne 400 až 600 metrov pod zemou a práve preto je chránená pred súčasným znečistením životného prostredia.